سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

تدوین برنامه ششم توسعه در صنعت نفت با محوریت اقتصاد مقاومتی

برنامه ششم توسعه در صنعت نفت با محوریت اقتصاد مقاومتی و اصل ۴۴ تدوین می شود.

مدیرکل برنامه ریزی استراتژیک وزارت نفت درباره کلیات برنامه ششم توسعه در صنعت نفت اظهار کرد: برنامه ششم توسعه (از سال ٩۴ تا ٩٩) از اسناد بالادستی نظیر، اقتصاد مقاومتی و اصل ۴۴ نشات خواهد گرفت و خصوصی سازی در آن به عنوان یک اصل است همچنین در این برنامه خصوصی سازیها باید با شتاب بیشتری پیگیری شود.

سعید قوام پور با اشاره به اینکه در این برنامه تلاش می شود تا تمام مردم از طریق بازار سرمایه و بورس در خرید سهام نفت خام، فرآوردههای نفتی و کالاهای انرژی مشارکت کنند، افزود: بسیاری گمان می کنند وقتی صحبت از نفت می شود باید بخش خصوصی که پول زیادی در اختیار دارد وارد این بازار شود، در حالیکه در این برنامه تلاش می شود تا با تغییر نگاه به این موضوع، همه مردم در سرمایه گذاریهای بخش  نفت وارد شوند.

وی با بیان اینکه اهداف اقتصاد مقاومتی در طول برنامه ششم جاری خواهد بود، افزود: چارچوب اجرای اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت تا سال ٩٧ توسط بیژن زنگنه، وزیر نفت به مجلس ارائه شده و گمان نمی کنم سیاستهای وزارت نفت در برنامه ششم توسعه که تا سال ٩٩ طول خواهد کشید، تغییر کند.

قوام پور با اشاره به اینکه یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی افزایش تولید نفت، صادرات گاز، صادرات محصولات پتروشیمی و فرآوردههای نفتی است، افزود: طبق اهداف اقتصاد مقاومتی و براساس برنامه وزارت نفت که به مجلس ارائه شده تا سال ٩٧ تولید نفت و میعانت گازی به ۵ میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در روز می رسد که سهم میعانات گازی از این میزان یک میلیون بشکه در روز است.

وی افزود: ارزش محصولات پتروشیمی نیز از ٢۵ میلیارد دلار کنونی قرار است به ٨٠ میلیارد دلار در سال ٩٧ برسد.

تدوین برنامه ششم از فروردین امسال در وزارت نفت آغاز شده و مهمترین شاخصهای تدوین آن، جلوگیری از خام فروشی، بهینه سازی مصرف انرژی و گاز رسانی به تمام روستاهای کشور، حضور فعال بخش خصوصی در صنعت نفت و توجه ویژه به توسعه میدانهای مشترک است.

به گفته مدیرکل برنامه ریزی استراتژیک وزارت نفت این برنامه براساس واقعیتها تدوین می شود و با برنامه های گذشته متفاوت است.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ تیر ۱۳۹۳ساعت: ۱۵:۳۳۶۷۱ بازدید