سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

حفاری چاه دوم اکتشافی سردار جنگل تا عمق ۳۲۰۰ متری ادامه دارد

در جلسه مشترک کارشناسان مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت خزر، از تداوم حفاری دومین چاه اکتشافی میدان سردارجنگل تا عمق ۳۲۰۰ متری خبر داده شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از معاونت نظارت بر بهینه سازی مصرف انرژی و ارزشیابی طرح‌های برنامه ریزی تلفیقی، نخستین جلسه بررسی و پیگیری طرح‌ها و پروژه‌های سرمایه‌ای سال ۱۳۹۳ شرکت نفت خزر با حضور مسئولان و کارشناسان مربوطه برگزار شد.
در این جلسه ضمن بررسی آخرین وضعیت فعالیت‌های اکتشافی دریا و خشکی شرکت نفت خزر، از حفاری دومین چاه اکتشافی میدان سردارجنگل تا عمق ۲۹٠٠ متری خبر داد شد.
ضمن اینکه اعلام شد حفاری چاه دوم اکتشافی میدان سردار جنگل تا عمق ۳۲٠٠ متری ادامه دارد.
تفسیر نهایی اطلاعات لرزه نگاری دوبعدی دشت گرگان
در بخش خشکی نیز پس از اتمام برداشت و پردازش داده‌های لرزه نگاری دوبعدی دشت گرگان، مراحل نهایی تفسیر این اطلاعات انجام می شود.
بر پایه این گزارش، شرکت نفت خزر فعالیت‌های خشکی در حوزه ساحلی سه استان گلستان، مازندران و گیلان و فعالیت‌های دریایی در حوزه خزر جنوبی را عهده دار است.
به گزارش NIOC، میدان سردار جنگل از نظر موقعیت جغرافیایی در انتهای بخش مرزی و در عمق ۷۰۰ متری آب‌ های دریای خزر قرار دارد و یک میدان مستقل به حساب می‌آید؛ وزیر نفت نیز اواسط آذر سال ۱۳۹۰ خبر کشف گاز در این میدان را اعلام کرد.
میدان سردار جنگل که در مرحله اول لایه گازی آن کشف شد، روز چهارشنبه (۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۱) شاهد فوران نفت بود؛ البته ذخیره درجا و حجم نفت موجود در این میدان هنوز مشخص نشده است.
 با این وجود بر اساس مطالعات نظری و برآورد تقریبی، پیش‌بینی می شود که حدود ۵۰ تریلیون فوت مکعب گاز و ۷ میلیارد بشکه نفت در میدان سردار جنگل وجود داشته باشد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ تیر ۱۳۹۳ساعت: ۱۳:۲۶۵۱۶ بازدید