سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

نصب دو سکوی بزرگ فاز ۱۲ پارس جنوبی تا یک ماه آینده

 سکوی دوم و سوم فاز ۱۲ پارس جنوبی تا یک ماه آینده به بخش مرزی میدان مشترک پارس جنوبی به منظور نصب منتقل می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با اتمام عملیات ساخت دومین سکوی فرآورش گاز فاز ۱۲ میدان مشترک پارس جنوبی، این سازه عظیم دریایی هفته گذشته در خرمشهر بارگیری شد.

مطابق برنامه تنظیم شده از سوی پیمانکار ساخت سازه های دریایی فاز ۱۲،‌ مراحل مربوط به انتقال سکوی سوم این طرح توسعه نیز بر روی بارج FLB124 نیز تا پایان خرداد ماه جاری نهایی می شود و سپس این دو سازه به محل استقرار دریایی در بخش مرزی میدان مشترک پارس جنوبی منتقل خواهد شد .

وزن این دو تجهیز حوزه فراساحل که در ساخت آن افزون بر بکارگیری جدیدترین استانداردهای طراحی، فنی مهندسی و اجرایی، حجم وسیعی از عملیات لوله کشی و نصب ابزار دقیق را دربر داشته است به ترتیب ۳۲۴۰ و ۳۴۰۰ تن است.

این دو سازه دریایی در مقایسه با سایر تاسیسات فازهای استاندارد پارس جنوبی از ظرفیت فرآورش بیشتری برخوردار هستند به نحوی که با نصب عرشه های B و C این بخش از میدان، تولید گاز ایران در این بلوک مرزی به بیش از ۶۲٫۵ میلیون متر مکعب خواهد رسید .

پیشرفت ۹۴ درصدی پروژه فاز ۱۲ پارس جنوبی

هم اکنون مجموع توسعه بخش های خشکی و دریایی فاز ۱۲ به عنوان بزرگترین پروژه عملیاتی میدان مشترک پارس جنوبی به پیشرفتی ۹۴ رسیده است و مطابق پیش بینی های انجام شده قبل از فصل تقاضای زمستانی سال جاری به طور کامل مورد بهره برداری قرار می گیرد.

طرح توسعه فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی با هدف تولید ۷۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی برای تحویل به شبکه سراسری ، تولید ۱۱۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۷۵۰ تن گوگرد در روز به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس توسط شرکت های پتروپارس و مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی در حال انجام است.

این پروژه پس از اجرای فازهای ۹ و ۱۰ پارس جنوبی، ایرانی ترین طرح توسعه این میدان مشترک است که تمامی مراحل ساخت و راه اندازی بخش های مختلف آن تا مرحله بهره برداری از سوی شرکت های فعال ایرانی انجام شده است .

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ خرداد ۱۳۹۳ساعت: ۱۰:۳۲۵۸۳ بازدید