سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

ساخت کارخانه NGL 3100 با شتاب بیشتری پیگیری شود

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در جریان بازدید از مراحل احداث کارخانه گاز و گازمایع ۳۱۰۰ در استان ایلام بر شتاب بخشی در روند اجرای این پروژه تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رکن الدین جوادی صبح امروز (۱۳ خردادماه) دراین بازدید در جریان آخرین فعالیت های در دست اقدام برای احداث کارخانه گاز و گاز مایع ۳۱۰۰ قرار گرفت.

کارخانه NGL 3100 از دیگر مجتمع های گاز و گاز مایع است که احداث آن با هدف جمع آوری گازهای همراه میدان های غرب کشور (مناطق دهلران، چشمه خوش، پایدار، پایدار غرب، دالپری و نفت شهر) به ظرفیت ۲۷۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز و با سرمایه ۱٫۵ میلیارد دلاری در دستور کار قرار دارد؛ این گازهای همراه، خوراک کارخانجات پتروشیمی منطقه اقتصادی ماهشهر، امیرکبیر، بوعلی و دهلران (۴۶ هزار بشکه در روز) را تامین می کند.
طی ماه های اخیر نیز با هدف شتاب بخشی در روند تامین مالی اجرای این طرح، نشست هماهنگی و پیگیری با حضور مدیران و کارشناسان شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت، شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت، صندوق های بازنشستگی پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت و مدیریت های امور حقوقی و برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران برگزار و در این نشست راهکارهای شتاب بخشی و آسان سازی تأمین منابع مالی از طریق صندوق توسعه ملی و مشارکت سایر سرمایه گذاران به ویژه شرکت های پتروشیمی بررسی شد.
قرارداد مهندسی، تامین کالا، منابع مالی، ساخت کارخانه گاز و گاز مایع چشمه خوش/ دهلران با اعتباری بالغ بر ١,۵ میلیارد دلار و مدت اجرای ٣٠ ماه میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت بسته شده است.
خوراک این کارخانه از گازهای همراه میدان های نفتی غرب کشور (چشمه خوش دهلران، آذر، چنگوله، پایدار و پایدار غرب و سایر) تأمین و محصولات تولیدی شامل، مایعات گازی به میزان ۴۶ هزار بشکه در روز برای تامین خوراک واحدهای پتروشیمی دهلران، امیرکبیر و مارون ارسال می شود.
بر پایه این گزارش، بخشی از اعتبارهای این طرح به ارزش ۶۴۵ میلیون دلار با استفاده از منابع ارزی صندوق توسعه ملی و باقیمانده آن با استفاده از تسهیلات سرمایه گذاران، مشتریان، اعتبارهای بانکی و صندوق های بازنشستگی صنعت نفت تامین می شود.
این گزارش حاکی پیشرفت طرح احداث کارخانه گاز و گاز مایع ۳۱۰۰ پنج درصد اعلام شده است.
در این پروژه علاوه ‌بر ساخت کارخانه جمع‌آوری گازهای همراه، ساخت یک نیروگاه گازی با قدرت تولید ١۵٠ مگاوات برق در ساعت نیز برنامه‌ ریزی شده است که علاوه‌ بر تامین برق مورد نیاز مجتمع، قسمت عمده‌ای از برق مصرفی واحدهای همجوار را نیز تامین می‌کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ خرداد ۱۳۹۳ساعت: ۱۲:۰۲۹۹۶ بازدید