سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

گازهای همراه میدان های نفتی به طور کامل جمع آوری می شود

معاون برنامه ‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه هم‌اکنون در مجموع میدان ‌های خشکی و دریایی، کمتر از ۲۰ میلیون مترمکعب گاز در حال سوختن است، گفت: با راه اندازی واحدهای جدید ان.جی.ال همه گازهای همراه میدان‌ های نفتی به زودی جمع آوری می شود.

مشتاقعلی گوهری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه هم اکنون کمتر از یک فاز استاندارد پارس جنوبی (تولید هر فاز استاندارد پارس جنوبی معادل ۲۵ میلیون مترمکعب در روز است) گازهای همراه میدان های نفتی دریایی و خشکی در حال سوختن است، افزود: هم اکنون ساخت ۱۰ مجتمع گاز و گاز مایع در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار دارد.
گوهری، تصریح کرد: با راه اندازی این ۱۰ مجتمع گاز و گاز مایع، روزانه ۲ هزار و ۶۵۴ میلیون فوت مکعب گاز (۷۵ میلیون مترمکعب) معادل سه فاز استاندارد پارس جنوبی، جمع آوری و فرآورش می شود که بخش چشمگیری از آن به توسعه میدان های نفتی جدید و مخازن خامی و کمتر از ۲۰ میلیون مترمکعب آن به گازهای همراه در حال سوختن مربوط است.
به گفته وی، گازهای همراه جمع آوری شده از این ۱۰ مجتمع گاز و گاز مایع برای تأمین خوراک مورد نیاز واحدهای پتروشیمی در منطقه ویژه ماهشهر و بندر امام (ره) و همچنین پتروشیمی های جدید مانند دهلران ارسال می شود.
معاون برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، این مجتمع های جدید گاز و گاز مایع را شامل ان.جی.ال ۱۷۰۰، ۱۸۰۰، ۱۹۰۰، ۲۰۰۰، ۲۳۰۰، ۲۴۰۰، ۲۶۰۰، ۳۱۰۰، ۳۲۰۰ و همچنین ان.جی.ال خارگ اعلام کرد.
به گزارش NIOC، از میان این مجتمع های گاز و گاز مایع، ان.جی.ال خارگ هم اکنون از پیشرفت فیزیکی ۴۳ درصدی برخوردار است. این پروژه با هدف جمع آوری ۶۲۰ میلیون فوت مکعب گاز همراه میدان های دریایی منطقه خارگ (درود، ابوذر، فروزان) با سرمایه ۱٫۵ میلیارد یورو در دست ساخت است که تاکنون ۷۰۰ میلیون دلار در این پروژه هزینه شده است.
در پروژه NGL خارگ، شبکه مربوط به جمع آوری گازهای همراه نفت و تاسیسات مربوط به تقویت فشار گاز نصب شده است و هم اکنون احداث کارخانجات در دست اقدام است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ خرداد ۱۳۹۳ساعت: ۱۴:۵۵۵۰۲ بازدید