سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

۱۱ میلیارد دلار برای احداث ۱۰ کارخانه NGL سرمایه گذاری می شود

    ۱۰ مجتمع گاز و گاز مایع (NGL) با هدف جمع آوری بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت تولیدی در مناطق عملیاتی، با سرمایه گذاری ۱۱ میلیارد دلاری احداث می شود.pedec.ir

 شرکت ملی نفت ایران از سرمایه گذاری ۱۱ میلیارد دلاری برای احداث ۱۰ مجتمع گاز و گاز مایع خبر داده است که با احداث این واحدها، روزانه ۲ هزار و ۶۵۴ میلیون فوت مکعب گاز (۷۵ میلیون متر مکعب، معادل ۳ فاز استاندارد پارس جنوبی) جمع آوری و فرآورش می شود.

گازهای همراه جمع آوری شده از این ۱۰ مجتمع گاز و گاز مایع، برای تامین خوراک به واحدهای پتروشیمی منطقه ویژه ماهشهر و بندر امام (ره) و همچنین پتروشیمی های جدید مانند دهلران ارسال می شود.

ان.جی.ال ۱۷۰۰، ۱۸۰۰، ۱۹۰۰، ۲۰۰۰، ۲۳۰۰، ۲۴۰۰، ۲۶۰۰، ۳۱۰۰، ۳۲۰۰ و ان.جی.ال خارگ از مجتمعهای جدید گاز و گاز مایع در دست احداث، هستند.

بر اساس این گزارش، ان.جی.ال ۱۷۰۰ که با سرمایه گذاری ۵۴۱ میلیون دلاری در مرحله مطالعه است، ظرفیت جمع آوری روزانه ۱۸۰ میلیون فوت مکعب گاز همراه مخزن بنگستان (واقع در محدوده عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون) را دارد همچنین  ان.جی.ال ۱۸۰۰ نیز با پیش بینی یکهزار و ۱۰۷ میلیون دلار سرمایه گذاری، جمع آوری گازهای همراه میدانهای حوزه عملیاتی شرکت نفت و گاز آغاجاری به ظرفیت ۲۰۰ میلیون فوت مکعب را در دستور کار دارد.

از سوی دیگر، ساخت ان.جی.ال ۱۹۰۰ با هدف جمع آوری گازهای همراه لایه خامی (لایه خامی جز عمیق ترین سازندهای زمین شناسی با عمقی از حدود چهار هزار متر به بالا است) در دست مطالعه است که میزان اعتبار لازم برای این پروژه یک میلیارد دلار برآورد می شود.

ان.جی.ال ۲۰۰۰ نیز با هدف جمع آوری روزانه ۱۳۴ میلیون فوت مکعب گاز لایه خامی میدان بی بی حکیمه و با سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری در مرحله برنامه ریزی و مطالعه قرار دارد.

گازهای همراه نفت مارون، رگ سفید و منصوری جمع آوری می شود

هدف از احداث مجتمع گاز و گاز مایع ۲۳۰۰، جمع آوری روزانه ۲۷۰ میلیون فوت مکعب گازهای همراه لایه خامی میدان مارون است و اعتبار این پروژه که هم اکنون بخشی از نفتای تولیدی آن عملیاتی شده ( ۱۶ هزار بشکه در روز به پایانه ماهشهر به منظور صادرات ارسال می شود) یکهزار و ۱۶ میلیون دلار در نظر گرفته شده است.

احداث ان.جی.ال ۲۴۰۰ نیز با هدف جمع آوری گازهای همراه میدان رگ سفید به ظرفیت ۱۸۰ میلیون فوت مکعب در روز با اعتبار یک میلیارد دلار در مرحله انجام مطالعات مهندسی است؛ گاز تولیدی سبک به میدان کرنج تزریق خواهد شد و مایعات گازی نیز به مصرف خوراک مجتمعهای پتروشیمی منطقه می رسد یا صادرات می شود.

جمع آوری گازهای همراه لایه آسماری و خامی میدان نفتی منصوری نیز با احداث کارخانه ان.جی.ال ۲۶۰۰ که ظرفیت اولیه جمع آوری ۱۰۰ میلیون فوت مکعب گاز را در روز دارد، محقق می شود. سرمایه گذاری لازم برای اجرای این طرح ۵۰۰ میلیون دلار بوده که همزمان با توسعه فاز دوم میدان منصوری- آسماری احداث می شود.

جمع آوری گازهای همراه میدانهای غرب کشور در ان.جی.ال های ۳۱۰۰ و ۳۲۰۰

 ان.جی.ال ۳۱۰۰ از دیگر مجتمعهای گاز و گاز مایع است که احداث آن با هدف جمع آوری گازهای همراه میدانهای غرب کشور (مناطق دهلران، چشمه خوش، پایدار، پایدار غرب، دالپری و نفت شهر) به ظرفیت ۲۷۰ میلیون فوت مکعب گاز در روز و با سرمایه ۱٫۵ میلیارد دلاری در دستور کار قرار دارد؛ این گازهای همراه، خوراک کارخانجات پتروشیمی منطقه اقتصادی ماهشهر، امیرکبیر، بوعلی و دهلران (۴۶ هزار بشکه در روز) را تامین می کند.

 ان.جی.ال ۳۲۰۰ نیز با هدف جمع آوری روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گازهای همراه میدانهای آزدگان شمالی و جنوبی، فاز اول و دوم میدان یادآوران، جفیر، دارخوین و یاران شمالی و جنوبی با سرمایه گذاری ۱٫۵ میلیارد دلار توسط کنسرسیوم قرارگاه خاتم و پتروشیمی بندر امام (ره) هم اکنون در دست ساخت قرار دارد.

۷۰۰ میلیون دلار در NGL خارک هزینه شده است 

بر پایه این گزارش، پروژه احداث ان.جی.ال خارک با هدف جمع آوری ۶۲۰ میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت میدانهای دریایی منطقه خارگ (درود، ابوذر، فروزان) با سرمایه ۱٫۵ میلیارد یورو در دست ساخت است و تاکنون ۷۰۰ میلیون دلار در این پروژه هزینه شده است.

بر این اساس، تاکنون در پروژه NGL خارک، شبکه مربوط به جمع آوری گازهای همراه نفت و تاسیسات مربوط به تقویت فشار گاز نصب شده است.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ خرداد ۱۳۹۳ساعت: ۱۰:۱۶۴,۷۶۱ بازدید