سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ EN

شرکت ملی نفت ایران برای سرمایه گذاری در ۴ طرح مجوز گرفت

شورای اقتصاد مجوز سرمایه گذاری ۱۲۰۵ میلیارد ریالی را از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت برای چهار طرح سرمایه‌ای تصویب کرد.pedec.ir

 شورای اقتصاد در جلسه دیروز (دوشنبه، پنجم خرداد) مجوز سرمایه گذاری از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت را تصویب کرد.

طرح‌های سرمایه‌ای وزارت نفت عبارتند از: مطالعه اولیه احداث کارخانه گاز و گازمایع ۲۴۰۰، مطالعات و فعالیتهای مقدماتی طرح توسعه میدان نفتی دارخوین فازسوم، طرح ملی دیسپچینگ نفت و گاز و طرح مطالعات راهبردی شرکت ملی نفت ایران که در مجموع قرار است با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۲۰۵ میلیارد ریال اجرا شوند.

بر پایه این گزارش، احداث ان.جی.ال ۲۴۰۰ نیز با هدف جمع آوری گازهای همراه میدان رگ سفید به ظرفیت ۱۸۰ میلیون فوت مکعب در روز با اعتبار یک میلیارد دلار در مرحله انجام مطالعات مهندسی است؛ گاز تولیدی سبک به میدان کرنج تزریق خواهد شد و مایعات گازی نیز به مصرف خوراک مجتمعهای پتروشیمی منطقه می رسد یا صادرات می شود.

قرارداد توسعه فاز سوم میدان نفتی دارخوین نیز به ارزش تقریبی ۱٫۶ میلیارد دلار ۲۴ مرداد سال ۹۰ با هدف تولید روزانه ۷۱ هزار بشکه نفت خام میان شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) با کنسرسیومی متشکل از شرکت های داخلی امضا شد.

این نخستین میدان در کشور است که برای استخراج نفت از روش امتزاجی استفاده شده، همچنین میدان دارخوین اولین میدانی است که با فشار ۵۲۰ بار، گاز به آن تزریق می شود؛ میدان نفتی دارخوین بزرگ ترین پروژه تزریق گاز در دنیا از نظر فشار تزریق (نه از نظر حجم تزریق) است.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ خرداد ۱۳۹۳ساعت: ۰۹:۵۴۶۳۲ بازدید