سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

اختصاص ۲,۵ میلیارد دلاری منابع صندوق توسعه ملی به طرح های اولویت دار صنعت نفت

به گزارش مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران در سال ۱۳۹۳ اعتباری افزون بر ۲,۵ میلیارد دلار از محل تسهیلات و منابع صندوق توسعه ملی به طرح های اولویت دار و پروژه های ویژه این شرکت اختصاص یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از معاونت بررسی، امکان سنجی اقتصادی و مالی طرح های برنامه ریزی تلفیقی، طرح های توسعه ای میدان گازی پارس جنوبی، توسعه میادین نفتی غرب کارون، جمع آوری و فرآورش گازهای همراه میادین نفتی و احداث کارخانه های گاز و گاز مایع (NGL) به منظور جلوگیری از سوزاندن آن ها از جمله طرح های اولویت داری است که ۲٫۵ میلیارد دلار منابع صندوق توسعه ملی  بر پایه قوانین برنامه و بودجه به آن اختصاص می یابد.
طرح ها و پروژه هایی که از منابع صندوق توسعه برخوردار می شوند دارای نقش ممتازی در درآمدها و منافع ملی به ویژه جلوگیری از عدم النفع توسعه و تولید در مخازن مشترک و همچنین تأمین و حفاظت محیط زیست است، ضمن آن که بازده اقتصادی و عواید قابل توجهی نیز برای شرکت ملی نفت ایران خواهند داشت.
مطابق بند (م) تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ در صورت تقاضا، ١۸ درصد از منابع ورودی به صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات ارزی به سرمایه گذاران بخش خصوصی یا تعاونی برای طرح های توسعه ای بالادستی نفت و گاز با اولویت میادین مشترک با تضمین وزارت نفت و بدون انتقال مالکیت نفت و گاز موجود در مخازن و تولیدی، تخصیص داده می شود.
صدور گواهی مسدودی ارزی برای طرح های یاد شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و از طریق بانک های عامل تجاری پیگیری خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ خرداد ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۲۴۳۸۷ بازدید