سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

وزارت نفت عراق از ترکیه شکایت کرد

در پی انتشار خبر صادرات نفت منطقه کردستان عراق از سوی ترکیه، وزارت نفت این کشور اعلام کرد که شکایتی علیه ترکیه و شرکت خط لوله بوتاش تنظیم کرده است.

به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، وزارت نفت عراق در واکنش به خبر صادرات نفت منطقه کردستان عراق از سوی ترکیه به بازارهای بین المللی، اعلام کرد که شکایتی را علیه ترکیه و شرکت خط لوله بوتاش در دادگاه بین ‌المللی بازرگانی در پاریس تنظیم کرده است.
وزارت نفت عراق در بیانیه‌ای گفت: ترکیه و شرکت بوتاش با انتقال و ذخیره نفت خام کردستان عراق و بارگیری آن در نفتکش های مستقر در بندر جیحان که همگی بدون اجازه وزارت نفت عراق صورت گرفته، وظایف خود تحت توافق ‌نامه خط لوله عراق – ترکیه را نقض کرده اند.
منطقه کردستان عراق حدود ۵/۲ میلیون بشکه نفت خام به ترکیه فرستاده است که در انبارهای نفت بندر جیحان نگهداری می‌شوند. این اقدام بغداد در شرایطی است که تانر ییلدیز، وزیر انرژی ترکیه پیش از این اعلام کرده بود که کشورش صادرات نفت کردستان عراق را به بازار‌های بین‌ المللی آغاز کرده است.
منطقه نیمه خودمختار کردستان عراق بدون در نظر گرفتن مخالفت‌ های بغداد متعهد شده است که از ماه آینده روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام صادر کند.
صادرات نفت منطقه کردستان عراق در شرایطی است که مناقشه قدیمی بین دولت مرکزی و این منطقه بر سر کنترل صادرات نفت کردستان وجود دارد.
به گفته بغداد، فروش نفت کردستان عراق باید تحت نظارت دولت مرکزی باشد و هرگونه صادرات مستقل را به مثابه قاچاق نفت می داند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ خرداد ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۲۲۳۴۹ بازدید