سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

برداشت ۱۵ میلیون متر مکعبی گاز از مخزن سراجه در هفته های اوج مصرف

رئیس کارگروه ویژه هماهنگی پروژه ذخیره سازی گاز در میدان سراجه از بررسی افزایش برداشت گاز از این مخزن از ۹٫۸ میلیون مترمکعب در روز به ۱۵ میلیون متر مکعب در هفته های اوج مصرف گاز در کشور خبر داد. 
عبدالرضا اسدی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران از بحث و بررسی پیرامون الزامات و بایدها و نبایدهای طرح افزایش برداشت از میدان گازی سراجه به میزان ۱۵ میلیون متر مکعب در روز در ۲ تا ۳ هفته اوج مصرف گاز در  کشور در فصل زمستان خبر داد و گفت: پیش از این در زمستان ۱۳۹۲، ۹٫۸ میلیون متر مکعب در روز از این مخزن برداشت شد.
اسدی با بیان اینکه افزایش برداشت از میدان گازی سراجه نیازمند حفاری ۲ تا ۳ حلقه چاه، بررسی ظرفیت خط لوله انتقال و بررسی سیلابه گیر است، افزود: بر اساس توافق های انجام شده با شرکت ذخیره سازی گاز طبیعی ایران در این رابطه، مقرر شده سیلابه گیر در ورودی تاسیسات تزریق گاز با هزینه شرکت نفت مناطق مرکزی احداث شود.
به گفته وی، تمام زیرساخت های لازم به منظور اجرای طرح ازدیاد برداشت از میدان سراجه در پیک مصرف از جمله برق، ابزاردقیق، یوتیلیتی (Utility)، امکانات اتاق کنترل و دو ردیف ترین (Train) وجود دارد که در صورت تایید طرح با احداث فقط یک ردیف Train دیگر، امکان انجام کار میسر است.
اسدی افزود: بررسی های فنی به منظور عملیاتی شدن طرح افزایش تولید از میدان گازی سراجه در کمیته مشاورین مخزن ادامه دارد که بعد از نهایی شدن طرح، نتیجه اعلام می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت: ۱۰:۳۲۵۰۱ بازدید