سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

آمریکا و رژیم صهیونیستی؛ مشتریان جدید نفت خام کردستان عراق

    پالایشگاه ‌های نفتی آمریکا و رژیم صهیونیستی به فهرست در حال رشد مشتریان نفت خام منطقه خود مختار کردستان عراق پیوستند.pedec.ir

منطقه کردستان عراق مدت هاست که در خصوص تقسیم درآمد های نفتی با دولت مرکزی این کشور اختلاف دارد و بغداد فروش نفت این منطقه را غیر قانونی خوانده است.

به نوشته رویترز، طبق آمار نفت‌کش ‌ها و منابع صنعت نفت، آمریکا اولین محموله نفت خام را ۲ هفته پیش، از این منطقه وارد کرده و دست کم ۴ محموله نفتی از ماه ژانویه تاکنون به سرزمین ‌های اشغالی برده شده است. علاوه بر این ۲ محموله نفتی کردستان عراق در تابستان گذشته به اسرائیل صادر شده بود.
این در حالی است که دولت عراق بارها اعلام کرده است که فروش نفت منطقه کردستان از طریق دور زدن بغداد غیر قانونی بوده و تهدید کرده هر شرکتی را که در این تجارت نقش داشته باشد تحت پیگرد قرار می گیرد. با این حال نفت خام و میعانات سبک این منطقه به چندین خریدار اروپایی فروخته شده است. بغداد همسو با دیگر کشورهای عربی با فروش نفت به اسرائیل مخالف است.
وزارت انرژی رژیم صهیونیستی درباره منابع نفتی این رژیم، صحبتی به میان نمی آورد و از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده است.
مقامات صنعت نفت عراق در این باره گفتند: بغداد هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارد اما این موضوع را مورد تحقیق و بررسی قرار داده است.
یکی از مقامات بلند پایه عراقی در این مورد گفت: در صورت صحت این گزارش، عواقب وخیم‌ و غیرقابل اجتنابی را به دنبال خواهد داشت. این یک اتفاق بسیار خطرناک است. ما همیشه به این منطقه هشدار داده‌ ایم که قاچاق نفت عراق به وسیله کامیون به ترکیه را متوقف کند و اکنون اگر این مساله ثابت شود آن ها پا را بیش از حد فراتر گذاشته ‌اند.
فروش مستقل نفت به وسیله کردستان ریسک بالایی دارد و به این منطقه اجازه می دهد که درآمد هایی خارج از چارچوب بودجه عراق داشته باشد و به سمت استقلال بیشتر حرکت کند.
در این قرارداد ها شرکت ‌های بزرگ واسطه بین ‌المللی نظیر ترافیگورا، یکی از سه شرکت بزرگ تاجر نفتی جهان، حضور دارند.
فروش نفت کردستان به آمریکا و رژیم صهیونیستی در شرایطی صورت می گیرد که این منطقه و بغداد قصد دارند مذاکرات طولانی درباره خط لوله احداث شده توسط اربیل به ترکیه را تکمیل کنند.
منبع:‌ nioc.ir

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت: ۱۲:۰۵۶۲۱ بازدید