سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

مذاکره ۱۰ شرکت خارجی با شرکت ملی نفت ایران در نخستین روز نمایشگاه نوزدهم

معاون برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران از مذاکره ۱۰ شرکت خارجی با این شرکت در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی خبر داد.

عبدالرضا اسدی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران از انجام مذاکرات مقدماتی با ۱۰ شرکت خارجی از کشورهای مختلف از جمله نروژ، انگلیس، عراق، ترکیه، لهستان، ایتالیا، قزاقستان و سوئد در نخستین روز از نمایشگاه بین المللی صنعت نفت خبر داد.
وی افزود: از میان این ۱۰ شرکت، ۵ شرکت به خرید نفت و فرآورده های نفتی از جمله گوگرد و ال پی جی علاقمند بودند و ۵ شرکت نیز به سرمایه گذاری در پروژه های معرفی شده از سوی شرکت ملی نفت ایران در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت اظهار تمایل کردند.
به گفته اسدی یک شرکت انگلیسی نیز به منظور سرمایه گذاری در طرح های اکتشافی و تولیدی اعلام آمادگی کرده است.

وی تصریح کرد: چهارکارگروه توسعه و سرمایه گذاری، ایمنی، بهداشت و حفاظت از محیط زیست، اموربین الملل و بازاریابی و صدور خدمات فنی و مهندسی با حضور کارشناسان مختلف از معاونت تامین مالی و توسعه سرمایه گذاری، امور بین الملل، امور حقوقی، اچ اس ایی، شرکت های تولیدی، عملیاتی و حفاری در نمایشگاه حضور دارند تا پاسخگوی نیازهای سرمایه گذاران داخلی و خارجی باشند.

اسدی با بیان اینکه شرکت های خارجی پس از مذاکره مقدماتی با کارشناسان شرکت ملی نفت ایران به یکی از چهار کارگروه تخصصی اعلام شده رجوع داده می شوند، افزود: سوال در مورد شرایط بین المللی و رونمایی از نسل جدید قراردادهای نفتی از جمله مسائلی بود که از سوی طرف مذاکره کننده خارجی مطرح می شد.
به گزارش NIOC، پس از بررسی های انجام شده از سوی کارشناسان مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، از میان پروژه های موجود، ۴۱ پروژه به عنوان فرصت های سرمایه گذاری در نوزهمین نمایشگاه بین االمللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برای جذب سرمایه معرفی می شود.
از میان این ۴۱ پروژه، ۱۱ پروژه مربوط به توسعه میدان های گازی، ۲۳ پروژه مربوط به توسعه میدان های نفتی، یک پروژه مربوط به طرح نوسازی و بازسازی تاسیسات آغاجاری و NGL 1800، ۳ پروژه مربوط به احداث کارخانه گاز و گاز مایع ۱۷۰۰، ۱۸۰۰ و ۲۳۰۰ و ۲ پروژه زیست محیطی و یک پروژه اقامتی است.
طرح توسعه فاز دوم میدان گازی سلمان، فاز یک توسعه میدان گازی کیش، طرح توسعه میدان گازی پارس شمالی، گلشن و فردوسی، طرح توسعه میدان گازی لاوان، فروز B، فرزاد A و B، دی و سفیدزاخور، طرح توسعه مخازن گازی جنوب و طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی از جمله پروژه های توسعه ای در بخش گاز برای معرفی در نمایشگاه نوزدهم هستند.
از میان پروژه های نفتی نیز می توان به طرح توسعه میدان نفتی یاران جنوبی، فاز ۲ میدان نفتی دهلران، فاز سوم میدان نفتی دارخوین، جفیر، سومار، بندکرخه، فاز ۲ میدان نفتی سروش در منطقه بهرگان، طرح توسعه میدان نفتی ماهشهر، چنگوله، فاز ۲ میدان نفتی دانان، توسعه تکمیلی میدان نفتی دالپری، توسعه میدان نفتی چشمه خوش-بنگستان، میدان نفتی زاغه-نفت سنگین، طرح توسعه میدان های ریگ، شوروم و دودرو، توسعه میدان نفتی عسلویه شرقی، توسعه میدان های نفت سنگین (کوه موند، کوه کاکی و بوشکان)، توسعه میدان نفتی سپهر، سوسنگرد، آرش و سهراب و همچنین خریدFPSO در طرح توسعه فاز یک لایه های نفتی پارس جنوبی، اشاره کرد.
طرح نوسازی و بهسازی تاسیسات آغاجاری و NGL 1800 نیز از دیگر فرصت های سرمایه گذاری اولویت دار شرکت ملی نفت ایران برای ارائه در نمایشگاه نوزدهم است که از اهداف تولیدی این طرح می توان به احداث کارخانه گاز و گاز مایع ۱۸۰۰ آغاجاری، احداث واحد تفکیک سی اف یو ۱۰۰(cfu)، احداث تاسیسات فرآورشی و ایستگاه جمع آوری گازهای همراه میدان آغاجاری، اشاره کرد.
احداث کارخانه گاز و گاز مایع ۱۷۰۰، ۱۸۰۰ و ۲۳۰۰ به نمایندگی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نیز از دیگر فرصت های سرمایه گذاری برای ارائه در نوزدهمین نمایشگاه صنعت نفت است.
همچنین دو طرح در بخش محیط زیست در نمایشگاه نوزدهم برای جذب سرمایه معرفی می شوند که این پروژه ها، طرح جمع آوری گازهای ارسالی به مشعل و بهینه سازی مصرف انرژی را شامل می شود. نماینده کارفرما در این دو پروژه به ترتیب معاونت سرمایه گذاری و تامین مالی و مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران هستند.
طرح احداث اماکن اقامتی با هدف اسکان کارکنان نیز از جمله پروژه های پشتیبانی از تولید برای ارائه در نمایشگاه نوزدهم است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت: ۰۸:۴۸۶۴۴ بازدید