سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

وجود پتانسیل های گازی در گلستان و دشت گرگان

رئیس اداره زمین‌شناسی شرکت نفت خزر از انجام مطالعات ژئوفیزیکی و کسب نتایج نسبتا امیدوارکننده از وجود پتانسیل های گازی در استان گلستان و به ویژه دشت گرگان، خبر داد.

سید رمضان بحرینی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه پیش از این نیز مطالعات موردی از سوی زمین شناسان کشوری و متخصصان نفت خزر در استان گلستان انجام شده بود، افزود: نتیجه این مطالعات از وجود پتانسیل‌های گازی در استان گلستان و بلاخص دشت گرگان خبر می‌دهد.
وی با اشاره به نیاز استان‌های شمالی کشور به گاز به ویژه در فصل زمستان، گفت: با توجه به کارهای مطالعاتی انجام شده در استان‌ گلستان و به ویژه دشت گرگان و همچنین مطالعات ژئوفیزیکی که اخیرا انجام شده، نتایج، نسبتا امیدوار کننده به نظر می رسد.
مدلسازی حوضه رسوبی با نرم افزارهای تخصصی
وی مدلسازی حوضه رسوبی، با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی را از برنامه‌های آتی اداره زمین‌شناسی شرکت نفت خزر اعلام کرد و گفت: نمونه‌گیری از مغزه‌ حفاری و کسب اطلاعات از خصوصیات سنگ مخزن و میزان تخلخل ونفوذ‌پذیری آن نیز در دستور کار نفت خزر قرار دارد.
بحرینی افزود: شرکت نفت خزر توانایی انجام فعالیت های عملیاتی و مطالعاتی در بخش خشکی و دریا را دارد، ضمن‌اینکه همواره از کمک مراکز پژوهشی، علمی و دانشگاهی استقبال می کند.
به روز رسانی اطلاعات مربوط به مناطق کم عمق دریای کاسپین
بحرینی از بازبینی اطلاعات قدیمی مربوط به مناطق کم عمق دریای کاسپین خبر داد و گفت: مطالعات انجام شده در این حوضه، اکثرا” قدیمی و غیرقابل استناد است که هم اکنون بازبینی و به روز رسانی این اطلاعات در دستور کار اداره‌ زمین‌شناسی نفت خزر قرار گرفته است.
رئیس اداره زمین شناسی نفت خزر افزود: مطالعات خطوط لرزه‌نگاری دو بعدی و بازبینی اطلاعات مربوط به چاه‌های آذربایجان و ترکمنستان نیز انجام شده است. بازبینی اساسی مطالعات زمین شناسی ۳ استان ساحلی و بخش جنوبی دریای خزر نیز در دست اقدام است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت: ۱۵:۱۹۴۶۲ بازدید