سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ EN

شناسایی فرصت های فناورانه می تواند به خلق ارزش و کارآفرینی کمک کند

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت گفت: هوشیاری نسبت به فرصت های فناورانه و استفاده به موقع از آنها باعث ایجاد کارآفرینی نوآورانه و خلق و کسب ارزش از سوی شرکت ها و در نهایت ملت ها می شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، حمیدرضا کاتوزیان در نخستین همایش بین المللی فرصت های فناورانه حوزه نفت و گاز که صبح امروز (۱۴ اردیهشت) با حضور هیئت های عالی مقام سفارتخانه های خارجی، مقامات عالی رتبه ایران، هیئت های برجسته اتاق های تجاری مشترک، مدیران عامل شرکت های داخلی و بین المللی و محققان در مرکز همایش های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد، اظهار امیدواری کرد که این همایش در سایه فضای بین المللی جدید ایجاد شده، آغازی برای تعامل نزدیکتر بین پژوهشگاه صنعت نفت و موسسات تحقیقاتی مشابه، سرمایه گذاران و شرکت های دانش بنیان کشورهای مختلف باشد.
وی با بیان اینکه در اقتصاد دانش بنیان و بسیار رقابتی امروز، فعالیت های تحقیق و توسعه شرکت ها می تواند موفقیت و رقابت پذیری آنها را تعیین کنند، افزود: شرکت های نوآور نیز بایستی به طور مستمر تلاش کنند تا توانمندی خود در شناسایی و به کارگیری فرصت های فناورانه را ارتقاء بخشند.
کاتوزیان با تاکید بر اینکه مخترعان و محققان همواره باید نسبت به فرصت های فناورانه و کاربرد آنها در شبکه ای از اعضا دارای منافع مکمل، هوشیار باشند، افزود: این امر با اهمیت روز افزون تحقیقات چند رشته‌ای و میان رشته ای و رابطه قوام یافته میان تحقیقات بنیادی و کاربردی در ارتباط است، به ویژه در جهانی که در آن دانش گستردگی فراوانی پیدا کرده و شرکت ها و مخترعان نمی توانند صرفا به فعالیت های تحقیق و توسعه خود متکی باشند.
به گفته کاتوزیان، کارآفرینی نوآورانه با محصولات ناشی از همکاری هایی که در نتیجه کسب بینش نسبت به تغییرات آتی در فناوری ها توسعه یافته اند ارتباط تنگاتنگی دارد.
وی پژوهشگاه صنعت نفت را شاخص ترین بازوی تحقیق و توسعه وزارت نفت خواند و گفت: هم اکنون این پژوهشگاه در طیف وسیعی از فعالیت های تحقیق و توسعه در حوزه های مرتبط با نفت و گاز از جمله حوزه های بالا دستی، پایین دستی، انرژی و محیط زیست فعال است.
کاتوزیان اظهارامیدواری کرد که از طریق این کنفرانس بین المللی و آشنایی مراکز تحقیقاتی، سرمایه گذاران و شرکت های دانش بنیان با دستاوردهای پژوهشگاه صنعت نفت، درهای تبادل اطلاعات مربوط به فرصت های فناورانه ای که از طریق پژوهشگاه یا سایر ذینفعان داخلی و خارجی قابل کاربرد هستند، گشوده شود.
وی تصریح کرد: اطمینان دارم که این همایش بین المللی، نقطه آغازی برای مذاکرات دقیق تری خواهد بود که روابط چند جانبه پژوهشگاه صنعت نفت و موسسات کشورهای خارجی را به منظور استفاده از فرصت های فناورانه به عنوان ابزاری برای توسعه اقتصادی پایدار تحکیم خواهد بخشید.
کانوزیان اعلام کرد: یقینا رویکرد جدید پژوهشگاه صنعت نفت در تاسیس شرکت های دانش بنیان اقماری و ایجاد امکان مشارکت طرفین در قالب های تجاری و زمینه جلب سرمایه گذاران و صاحبان فناوری نیز این روند تعاملات دوسویه را تسهیل و تسریع خواهد کرد

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت: ۱۵:۱۸۶۲۰ بازدید