سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

سرمایه گذاری ۲٣۱ میلیارد دلاری برای اجرای طرحهای شرکت ملی نفت ایران

شانا_ گروه نفت: بر اساس برنامه چشم انداز، شرکت ملی نفت ایران برای اجرای طرحهای خود طی ١٠ سال آینده (از ١٣٩٣ تا ١۴٠٢) ۲٣۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری می کند.

به گزارش خبرنگار شانا، معاونت بررسی، امکانسنجی اقتصادی و مالی طرح های برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده است: طی برنامه های چهارم و پنجم توسعه در بازه زمانی (٩۲-١٣۸۴) در مجموع ١١۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری در شرکت ملی نفت ایران انجام شده که بیانگر میانگین سرمایه گذاری سالانه حدود ١۳ میلیارد دلار است.

بر اساس این گزارش، به طور میانگین نیمی از سرمایه گذاری انجام شده در دوره زمانی مورد بررسی در شرکت ملی نفت ایران، از محل منابع داخلی، ذخایر و اندوخته های سرمایه ای و مابقی از سایر منابع اعتباری (بیع متقابل و فاینانس، تسهیلات و اعتبارات بانکی و …) تامین شده و اختصاص یافته است.

سال ۱۳۹٠ با ٢٢,٢ میلیارد دلار سرمایه گذاری بهترین و بیشترین عملکرد و سال ۱۳۸۴ با ٢.٧ میلیارد دلار کمترین عملکرد را در حوزه جذب سرمایه گذاری داشته است.

برنامه سرمایه گذاری در شرکت ملی نفت ایران طی ١٠ سال (از١٣٩٣ تا ١۴٠٢) معادل ۲٣۱ میلیارد دلار برای طرح ها و پروژه های مصوب و تعریف شده، پیش بینی شده است تا ظرفیت تولید نفت خام و میعانات گازی در پایان دوره یاد شده به حدود ٧,۵ میلیون بشکه در روز و گاز غنی روزانه به ۸,١ میلیارد مترمکعب برسد.

تولید نفت و گاز از میدانهای مشترک تا پایان برنامه پنجم توسعه، بر اساس برنامه ریزی انجام شده به ترتیب به حدود ۵٠ درصد و ٧۵ درصد کل تولید نفت و گاز کشور می رسد.

 ارزش کل تولیدهای شرکت ملی نفت ایران طی این دوره با قیمتهای ثابت سال جاری، حدود ٣١٠٠ میلیارد دلار خواهد بود که برپایه روابط مالی موجود میان وزارت نفت و دولت، بیش از ۹٠ درصد آن سهم دولت و حدود ۲٣٠ میلیارد دلار آن به شرکت ملی نفت ایران تعلق خواهد گرفت که صرف هزینه های جاری، بازپرداخت تعهدها و تامین هزینه های سرمایه ای در بخشهای توسعه و نگهداشت و پشتیبانی تولید خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت: ۱۴:۴۹۳۵۷ بازدید