سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

نظامنامه مدیریت داراییهای فیزیکی صنعت نفت رونمایی می شود

 “نظام‏نامه مدیریت داراییهای فیزیکی صنعت نفت” برای نخستین بار تدوین شد و این نظامنامه در نمایشگاه نفت امسال رونمایی می شود.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی در گفتگو با شانا تصریح کرد: پیرو تدوین مأموریت نوین و برنامه راهبردی برای این معاونت و با هدف دستیابی به جایگاه شایسته و انتظام امور مهندسی در حوزههای بالادست و پایین دست صنعت نفت، «نظام‏نامه مدیریت دارایی های فیزیکی صنعت نفت» برای نخستین بار تدوین شد.

عماد حسینی با اشاره به اینکه این نظامنامه بر اساس مطالعه های علمی و بررسی تطبیقی “مدلهای تعالی مدیریت دارایی‌ کاربردی” در شرکتهای سرآمد نفتی دنیا تدوین شده است، افزود: این مدل تسهیل گر مناسبی برای مهندسی مجدد و ارتقای بهره وری فرآیندهای حفظ و مراقبت از داراییهای فیزیکی صنعت نفت به شمار می رود.

حسینی افزود: بر اساس استاندارد جهانی ISO-۵۵٠٠٠/PAS۵۵ در ١٠ حوزه مرتبط با مدیریت داراییها از جمله استراتژی سازمانی، منابع انسانی، مدیریت قطعات و مواد مصرفی، مراقبت‏های پایه‌ و اصلی، مدیریت جریان کار، سیستمهای پشتیبان سخت افزاری و نرم‌افزاری، مدیریت عملکرد، کار گروهی، رویکردهای دارایی محور و بهینه‌سازی مجدد فرآیندها، نگرشی جامع و یکپارچه به مقولۀ نگهداری و تعمیرات وجود دارد.

وی درباره اینکه این نظامنامه چه زمانی رونمایی می شود، تصریح کرد: این نظامنامه طی روزهای برگزاری نمایشگاه نوزدهم صنعت نفت رونمایی می شود.

حسینی با اشاره به اینکه این نظامنامه پس از تصویب و ابلاغ توسط وزیر نفت، در تمامی شرکتهای اصلی و تابعه، لازم الاجرا خواهد بود، افزود: با توجه  به انبوه داراییهای فیزیکی و پراکندگی آنها در گسترۀ جغرافیایی وسیعی از کشور، همچنین مشکلات فرآروی صنعت نفت برای تأمین قطعات و تجهیزات مورد نیاز، نگهداری بهینه و استفادۀ حداکثری از تأسیسات و تجهیزات موجود، ابلاغ این سند ضرورتی انکارناپذیر است.

معاون وزیر نفت افزود: بدون تردید، ابلاغ این سند راهبردی از سوی وزیر نفت، یکپارچگی و هم افزایی ارزشمندی در تمامی فعالیت های مدیریتی و تخصصی حوزۀ نگهداری و تعمیرات صنعت نفت به منظور ارتقای شاخص های بهره وری، قابلیت های اطمینان و سطح دسترسی، افزایش دورۀ عمر تجهیزات، کاهش هزینه‌های جانی، مالی، زیستد محیطی و… در پی خواهد داشت.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت: ۱۵:۵۰۴۶۴ بازدید