سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ EN

پیمانکار چینی طرح توسعه آزادگان جنوبی، خلع ید می شود

به دستور وزیر نفت، پیمانکار چینی طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی، خلع ید و حکم برکناری آن ابلاغ می شود.

پیمانکار چینی طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی (CNPCI) که پیشتر به دلیل وقت کشی در توسعه این میدان، از بیژن زنگنه، وزیر نفت کارت زرد گرفته بود، با پایان اولتیمام ٩٠ روزه وزارت نفت و ادامه روند نامطلوب فعالیت در این میدان، خلع ید می شود.

رکن الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در گفتگو با شانا در این زمینه تصریح کرد: پس از تذکرهای مکرر کتبی و شفاهی و در نهایت ابلاغ اخطار کتبی به پیمانکار چینی این طرح در اوایل زمستان سال گذشته، شرکت CNPCI برای پیشبرد پروژه، قول مساعد داد و با وجود اینکه حدود یک ماه پس از اخطار ٩٠ روزه نیز به این شرکت برای تجدیدنظر در روند پروژه فرصت داده شد، از سوی پیمانکار اقدام موثری انجام نشد.

وی گفت: به این ترتیب، به دلیل عدم پایبندی شرکت پیمانکار چینی (CNPCI) به تعهدهای خود در این مدت زمانی، حکم خاتمه قرارداد این شرکت در طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی صادر می شود.

جوادی تاکید کرد: اگرچه در مجموع، حتی الامکان به دنبال تضعیف و کنار گذاشتن پیمانکاران نیستیم اما این در صورتی است که پیمانکار عزمی برای انجام به موقع تعهدهای قراردادی به ویژه در میدانهای مشترک داشته باشد.

وی یادآور شد: نه تنها در طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی، بلکه در دیگر میدانهای نفت و گاز نیز تحرک بیشتر و پایبندی به زمانبندی های قراردادی را از سایر پیمانکاران انتظار داریم تا مجبور به استفاده از حقوق قراردادی برای نجات پروژه نشویم.

 در مهرماه سال ١٣٨٨،  قرارداد توسعه میدان آزادگان جنوبی به ارزش ٢,۵ میلیارد دلار در قالب بیع متقابل بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت چین امضا شد و در نهایت با توجه به تغییرهای اعمال شده در طرح جامع توسعه (MDP)، عملیات اجرایی این طرح از شهریور سال ١٣٩١ همزمان با تصویب طرح جامع تجدید نظر شده توسعه میدان (RMDP) آغاز شد.

در طرح جامع توسعه جدید میدان نفتی آزادگان جنوبی دو فاز تعریف شده است که در فاز نخست توسعه، تولید٣٢٠ هزار بشکه نفت در روز و ١٩٧ میلیون فوت مکعب گاز پیش بینی و مقرر شده است این میزان تولید با حفر ١٨۵ حلقه چاه، ۵٢ ماه پس از تصویب طرح جامع تجدید نظر شده توسعه میدان محقق شود. بر این اساس، افزایش تولید نفت این میدان به روزانه ۶٠٠ هزار بشکه نیز در فاز دوم توسعه میدان مدنظر قرار دارد.

 این درحالیست که بهمن ماه سال گذشته نیز مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت نیز در گفتگو با شانا، با ابراز نارضایتی از عملکرد شرکت CNPCI در توسعه میدان آزادگان جنوبی، اعلام کرده بود: این تاخیر برای شرکت مهندسی و توسعه نفت قابل پذیرش نیست و در این زمینه تذکرهای قراردادی لازم به پیمانکار داده شده است.

عبدالرضا حاجی حسین نژاد با بیان اینکه از مجموع ١٨۵ حلقه چاهی که باید براساس برنامه در فاز نخست توسعه این میدان به بهره برداری برسد، تنها هفت حلقه چاه حفاری شده است، تصریح کرده بود: در حالی که شرکت متن، پیمانکار چینی طرح آزادگان جنوبی (CNPCI) را طبق قرارداد به استقرار ٢۵ دکل حفاری در این میدان در سال جاری میلادی ملزم کرد، شرکت CNPCI   تنها برای افزودن یک دکل حفاری دیگر در این میدان مشترک برنامه ریزی کرده است.

به نظر می رسد با برخورد قاطعانه وزیر نفت با هدف شتاب بخشی در توسعه میدانهای غرب کارون، تکلیف توسعه میدان آزادگان جنوبی به زودی مشخص شود.

منبع:‌ شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت: ۱۰:۴۴۶۸۸ بازدید