سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

طرح های جدید توسعه میدان کیش ارائه می شود

  معاون وزیر نفت، مدیرعامل شرکت متن را مکلف کرد طرح ها و برنامه های پیشنهادی را به منظور اتخاذ بهترین گزینه برای توسعه فاز یک میدان گازی کیش در اختیار هیئت مدیره شرکت نفت قرار دهد.pedec15

 رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، روز گذشته (٢۵ فروردین ماه) از میدان گازی کیش بازدید و بر ضرورت بررسی بهترین گزینه و راهکار برای توسعه فاز یک این میدان خبر داد.

وی، عبدالرضا حاجی حسین نژاد مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت را مکلف کرد که طرح ها و برنامه های پیشنهادی را به منظور اتخاذ بهترین گزینه برای توسعه فاز یک میدان گازی کیش در اختیار هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران قرار دهد.

جوادی پیش از این در گفتگو با خبرنگار شانا، با اشاره به مستقل بودن میدان کیش گفته بود: میدان های مستقل در اولویت توسعه قرار ندارند و به این منظور در میدان گازی کیش، سرمایه گذاری جدیدی نخواهد شد.

به گفته وی، توسعه این میدان با همان میزان حفاری که تاکنون انجام شده است، دنبال می شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت نیز پیشتر از سرگیری توسعه میدان کیش با اولویت استحصال میعانات گازی خبر داده و اعلام کرده بود: عملیات حفاری در این میدان در آینده ای نزدیک تکمیل می شود

بر اساس این گزارش، معاون وزیر نفت در این بازدید ابتدا از محل مورد نظر برای احداث پالایشگاه و خط لوله ٩٢ کیلومتری انتقال گاز (تا محل اتصال به خط لوله هفتم سراسری) بازدید کرد و سپس ضمن حضور در بندر آفتاب واقع در منطقه پالایشگاهی گرزه، از نزدیک در جریان روند پیشرفت زیر ساخت های منطقه ای از جمله پروژه احداث خط لوله زمینی، احداث آبگیر و تصفیه خانه آب، احداث تصفیه خانه پساب های صنعتی و غیر صنعتی پالایشگاه، احداث جاده دسترسی به پالایشگاه و پروژه احداث کمپ دائم (ساختمان های ادارای و استراحتی گرزه)، قرار گرفت.

بازدید از پروژه حفاری ١+١٢ حلقه چاه توسعه ای واقع در دو کلاسترA   و B نیز از دیگر برنامه های مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این سفر یک روزه به جزیره کیش بود.

برنامه توسعه میدان گازی کیش در سه فاز پیش بینی شده است و ازسرگیری عملیات تکمیل چاه های حفاری شده در راستای عملیاتی شدن فاز اول توسعه این میدان انجام می شود.

با توجه به بازدید مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از میدان گازی کیش و دستور وی برای دستیابی به بهترین گزینه توسعه این میدان، به نظر می رسد تعیین تکلیف بزرگترین میدان گازی کشور به طور جدی در دستور کار قرار گرفته است و شرکت ملی نفت ایران بر آن است با هزینه بهینه و بهره مندی از امکانات فعلی، این میدان مستقل را نیز تعیین تکلیف کند.

گفتنی است طرح توسعه میدان گازی کیش به عنوان بزرگترین میدان گازی مستقل کشور در سه فاز با هدف انتقال گاز تولیدی از این میدان به وسیله خطوط لوله زیرزمینی و دریایی و انتقال گاز ترش به پالایشگاه گاز (واقع در منطقه گرزه)، همچنین فرآورش گاز ترش در پالایشگاه به منظور تولید گاز سبک برای صادرات و یا مصارف داخلی کشور در دستور کار شرکت مهندسی و توسعه نفت قرار دارد.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ فروردین ۱۳۹۳ساعت: ۱۰:۴۷۸۷۵ بازدید