سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

نسخه نهایی قراردادهای جدید نفتی نیمه دوم امسال رونمایی می شود

شانا _ گروه نفت: رئیس موسسه مطالعات بین المللی انرژی گفت: نسخه نهایی قراردادهای جدید نفتی ایران نیمه دوم امسال رونمایی می شود.

حسین ایرانمنش در گفت و گو با خبرنگار شانا، با بیان این که نسخه نهایی قراردادهای جدید نفتی ایران به همراه جزئیات کامل آن نیمه دوم امسال رونمایی می شود، گفت: با اجرایی شدن قراردادهای جدید نفتی در ایران و حضور شرکت های توانمندی خارجی در کنار شرکت های داخلی انقلاب بزرگی در تولید نفت و گاز کشور رخ می دهد.

رئیس موسسه مطالعات بین المللی انرژی گفت: به نظر نمی رسد که روح حاکم بر نسخه نهایی قراردادهای جدید نفتی ایران با نسخه اولیه تفاوت خاصی داشته باشد.

رئیس موسسه مطالعات بین المللی انرژی با اشاره به حجم بالای اطلاعات مطرح شده در سخنرانی ها و میزگردهای ١٢ گانه هم اندیشی قراردادهای جدید صنعت نفت در اواخر سال گذشته، گفت: همزمان با مستند سازی و اعمال نقطه نظرات ارائه شده شرکت کنندگان این همایش در متن قراردادهای جدید نفتی از سوی دبیرخانه این هم اندیشی، کارشناسان این موسسه در قالب یک تیم تحقیقاتی مشغول بررسی و جمع بندی اطلاعات ارائه شده در این هم اندیشی هستند.

ارائه دستاوردهای موسسه مطالعات در زمینه قراردادهای نفتی در نمایشگاه نوزدهم

رئیس موسسه مطالعات بین المللی انرژی با اشاره به نقش علمی موسسه مطالعات بین المللی انرژی در بررسی نظرات و اطلاعات ارائه شده در هم اندیشی قراردادهای جدید نفتی ایران اظهار داشت: نتایج بدست آمده از تحقیقات کارشناسان و پژوهشگران این مرکزی علمی در زمینه قراردادهای کشورهای مختلف دنیا از جمله عراق در نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ارائه می شود.

وی گفت: برداشت صیانتی، ارائه راهکارهای افزایش جذابیت قراردادهای نفتی برای سرمایه گذاران، چگونگی نقش آفرینی سازندگان و پیمانکاران داخلی در قراردادهای جدید، نحوه انتقال فناوریهای جدید به صنعت نفت ایران و چگونگی ایجاد زیر ساختهای لازم برای اجرای موفق قراردادهای جدید نفتی ایران از جمله موارد مد نظر در بررسی نقطه نظرات ارائه شده در هم اندیشی قراردادهای نفتی ایران از سوی شرکت کنندگان و سخنرانان است.

به گزارش شانا، اواخر پارسال با رونمایی نسخه اولیه قراردادهای جدید در هم‌اندیشی نظام جدید قراردادهای صنعت نفت سید مهدی حسینی، رییس کمیته بازنگری قرار‌دادهای نفتی جزییات این مدل جدید قرار‌دادهای نفتی ایران را تشریح کرد.

وی با بیان این که در مدل جدید قرارداد نفتی بر قانون تامین ۵١ درصدی نیاز پروژه از داخل و اولویت استخدام نیروهای داخلی تاکید شده است، گفته بود: وقتی چارچوب کار بر مشارکت با نیروهای ایرانی برنامه‌ریزی شده است به معنای فراهم کردن بستر رشد نیروهای داخلی است؛ در واقع با رفع تنگناهای کاری نیروهای داخلی و با برطرف شدن تحریم‌ها صدها میلیارد دلار جذب خواهد شد که نتیجه آن ظرفیتی است که نیروی داخلی برای پوشش آن کم خواهیم آورد.

حسینی در مورد علت رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی ایران در لندن هم گفت: در واقع در این هم‌اندیشی از این مدل رونمایی شد و آن چه که قرار است در لندن رونمایی شود تلفیق و بررسی نظرات مطرح شده در این هم‌اندیشی خواهد بود.

رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ایران افزود: در مدل جدید قراردادهای نفتی برای توسعه میدان‌های نفت و گاز کشور شرکت پیمانکار با یکی از شرکت‌های تابعه شرکت نفت به طور مشترک یک شرکت ایجاد می‌کنند، در زمان بهره برداری نیز با توجه به این که تخصص‌ توسعه و بهره‌بردای متفاوت است،

یک شرکت دیگر برای انجام عملیات بهره‌برداری زیر مجموعه شرکت اولی تاسیس می‌شود

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ فروردین ۱۳۹۳ساعت: ۱۱:۲۷۳۹۶ بازدید