سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

آغاز اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت با ابلاغ قرارداد شرکتهای خدمات انرژی

شانا_گروه نفت: معاون مهندسی وزارت نفت گفت: قرارداد همسان شرکت­های خدمات انرژی نهایی شده و در چند روز آینده ابلاغ خواهد شد.pedec3

معاون مهندسی وزارت نفت در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: قرارداد همسان شرکت­های خدمات انرژی (اسکو) به عنوان زیرساخت مناسبی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش بهره­ وری در مصرف انرژی، نهایی شده و پس از تأیید معاونت امور حقوقی وزارت نفت تا قبل از پایان سال، ابلاغ خواهد شد.

شرکت های خدمات انرژی (Energy service company ) یا اسکو شرکت هایی هستند که با ممیزی انرژی در بخش های مختلف به ارائه راهکارها و استفاده از فناوری های نوین برای کاهش مصرف انرژی در آنها اقدام می کنند.

عماد حسینی افزود: مطابق قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی که همزمان با قانون هدفمندی یارانه ها به تصویب رسید، قرار بود با هدف بهینه سازی مصرف انرژی، شرکت های خدمات انرژی تاسیس شوند که با تلاش های صورت گرفته توسط کارشناسان معاونت امور مهندسی در چند ماه گذشته، تدوین این قراردادها نهایی و در چند روز آینده، ابلاغ خواهد شد.

وی ادامه داد: با همکاری معاونت­ برنامه­ ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، وزارت نیرو، معاونت­های وزارت نفت، سازمان بهینه سازی مصرف سوخت و سازمان بهره وری انرژی این قراردادها برای نخستین بار در کشور، تدوین شده است.

به گفته معاون امور مهندسی وزارت نفت در این نوع قراردادها، تأکید اصلی بر افزایش بهره ­وری و اصلاح الگوهای تولید و مصرف انرژی است و برای نخستین بار و  به­ عنوان یکی از سیاست­های دقیق و راهبردی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور طراحی و درنظر گرفته شده است.

وی افزود: تمام شرکت های تابعه وزارت نفت، از جمله سازمان بهینه ­سای مصرف سوخت ملزم به اجرای آزمایشی این قانون در یک سال آینده هستند و الگوهای قراردادی تدوین شده از سوی معاونت امور مهندسی وزارت نفت، باید رعایت شود.

حسینی ادامه داد: تاکنون چند شرکت برای ارائه خدمات بهینه­ سازی تشکیل شده اما فعالیت­ های جدی خود را آغاز نکرده ­اند و امیدوار هستیم با ابلاغ این قراردادها، شاهد رونق کسب و کار اسکوها باشیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ اسفند ۱۳۹۲ساعت: ۱۱:۳۵۷۰۷ بازدید