سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

حل بحران تمامی حوزه ها در گرو حل بحران منابع انسانی است

مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان اعلام کرد: حل بحران تمامی حوزه ها مانند حفاری، تکنولوژی، پدافند غیر عامل و سایر، در گرو حل بحران نیروی انسانی متخصص در صنعت نفت است. 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سلطان کمالی؛ مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان در پنجمین گردهمایی مدیران منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران که طی روزهای ۲۰ و ۲۱ اسفندماه سالجاری برگزارشد، بر کیفی کردن ساختار سازمانی، طراحی آموزش های هدفمند و مستمر، برنامه ریزی برای مسیر شغلی نیروی انسانی و ایجاد انگیزش برای خدمت در مناطق عملیاتی تاکید کرد.
وی با طرح این موضوع که اغلب رفتارهای نیروی انسانی ناشی از شیوه مدیرت است، تصریح کرد: یکی از راهکارهای افزایش انگیزش در کارکنان، سهیم کردن آنان در سود و زیان سازمان است.
کمالی ترکیب جدید جمعیتی کشور را از نظر سطح تحصیلات، انتظارات، تحولات فناوری و عدم تمرکز در سازمان ها را از تغییرات شرایط درونی و بیرونی بیان و تصریح کرد: مدیریت منابع انسانی با توجه به شرایط جدید باید سبک مدیریتی متناسب اتخاذ و به علوم جدید در این زمینه توجه کند.
وی با تعریف اینکه مدیریت منابع انسانی از دو بخش مدیریت و منابع انسانی تشکیل شده است، یادآورشد: مدیریت در واقع کار بوسیله دیگران با استفاده از فرآیند تفویض اختیار است.
کمالی یکی از مواردی منجر به ترک شغل افراد شاغل در مناطق نفت خیز جنوب را در گذشته، سرقت نتایج تحقیقات و خلاقیت کارکنان توسط مدیران دانست و تاکید کرد: این شیوه مدیریت امروزه مورد قبول نیست و باید به فعالیت های عملی انسان ها در سازمان توجه شود و در این صورت، فرهنگ چاپلوسی در سازمان کم رنگ خواهد شد؛ زیرا ارزیابی هر فرد بر اساس فعالیت های عملی وی انجام خواهد شد.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان با تاکید بر اینکه خروجی و عملکرد هر فرد در سازمان باید ملاک ارزیابی قرار گیرد، گفت: از سال ۱۹۸۰ تا کنون دیدگاه های متفاوتی به نیروی انسانی از جمله عامل هزینه، سرمایه، دارایی سازمان و عامل تحول در سازمان شده است.
وی با اشاره به این نکته که تحول سازمان با نیروی انسانی میسر می شود، خاطرنشان کرد: بحران نیروی انسانی در صنعت نفت از چالش های نه چندان دور این صنعت است و نیازمند نیروی انسانی متخصص برای مقابله با دانش فنی شرکت های خارجی هستیم.
وی براستفاده مدیران منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران از امکانات (اضافه کاری، مسکن و سایر خدمات رفاهی) برای کارکنان به منظورنگهداشت نیروی انسانی در صنعت تاکید کرد.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان در بخش دیگر سخنان بر گزینش صحیح نیروی انسانی کارآمد و متخصص تاکید و تصریح کرد: با گزینش درست نیروی انسانی که توسط مدیران این حوزه انجام می شود، بخش اعظم مشکلات سازمان رفع خواهد شد زیرا گزینش درست، انتصابات درست را به همراه خواهد داشت و در نهایت منجر به شکوفای سازمان می شود.
کمالی از مدیران منابع انسانی خواست تا در فعالیت های که ممکن است، دور کاری و کار در فضای مجازی را در نظر بگیرند و به ارزشیابی سالانه نیروی انسانی بها دهند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ اسفند ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۵۲۳۵۸ بازدید