سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

تولید نفت اوپک به پایین‌ ترین سطح خود در سه سال اخیر رسید

تولید نفت سازمان کشور‌های صادر‌کننده‌ نفت (اوپک) به کمترین سطح خود طی دو سال و نیم گذشته رسیده است. 
به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، تولید نفت اوپک طی مقایسه ای ماهانه، با ۱۱ هزار بشکه کاهش نسبت به ماه ژانویه به سطح کمتر از ۲۹ میلیون و ۸۷۷ هزار بشکه در روز رسیده است.
به نوشته بلومبرگ، این درحالی است که تولید نفت اوپک از ماه ژوئن ۲۰۱۱ تاکنون تا چنین سطحی پایین نیامده بود.
یکی از دلایل عمده‌ این کاهش تولید، کاهش تولید عربستان سعودی و درگیری‌های سیاسی در لیبی و نیجریه است که موجب به صفر رسیدن ظرفیت تولیدی این مناطق شده است.
تولید نفت لیبی در ماه فوریه، روزانه ۱۲۰ هزار بشکه کاهش یافته است که نهمین ماه متوالی از این کاهش تولید را تجربه کرده است.
تولید روزانه لیبی هم‌اکنون در سطح ۳۵۰ هزار بشکه در روز قرار دارد، در صورتی که این کشور توانایی تولید روزانه ۱٫۵ میلیون بشکه نفت را دارد که پیش از جنگ داخلی این کشور در این سطح قرار داشت.
آمارهای رویترز که با ارقام بلومبرگ مغایرت دارد، از افزایش اندک تولید اوپک در ماه فوریه و به دنبال افزایش تولید عراق، آنگولا و ایران حاکی است و اعلام می‌کند افزایش تولید در این کشور‌ها، توقف تولید در لیبی و نیجریه را جبران می‌کند.
یکی از موارد این افزایش تولید، کشور عراق است که تولید خود را ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است که این مقدار افزایش قابل توجهی است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ اسفند ۱۳۹۲ساعت: ۱۵:۰۴۳۶۳ بازدید