سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN
با سخنرانی علی آبادی

یکصد و پنجاه و نهمین اجلاس وزارتی اوپک آغاز به کار کرد

یکصد و پنجاه و نهمین اجلاس وزارتی اوپک با هدف بررسی وضعیت کنونی بازار و نیز تصمیم گیری درباره سقف تولید این سازمان ساعتی پیش با سخنرانی مهندس محمد علی آبادی، سرپرست وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران در وین آغاز به کار کرد.

به گزارش شانا، پس از نشست افتتاحیه که از ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه به وقت وین آغاز شده است، جلسه پشت درهای بسته وزیران اوپک از ساعت ۱۱و ۳۰ دقیقه به وقت وین (ساعت ۱۴ به وقت تهران) آغاز خواهد شد و سپس نتیجه تصمیم گیری اعضا با انجام کنفرانس مطبوعاتی دبیرکل اوپک و رئیس کنفرانس و انتشار بیانیه اجلاس در ساعت ۱۶ به وقت وین اعلام خواهد شد.

سازمان اوپک از ژانویه ۲۰۰۹ میلادی تا کنون سقف تولید خود را با ۴٫۲ میلیون بشکه کاهش به کمتر از ۲۴٫۸۴۵ میلیون بشکه در روز رسانده است . البته میزان تولید واقعی اوپک هم اکنون حدود ۱٫۵ میلیون بشکه بالاتر از رقم براورد شده است.

روز گذشته نیز جلسه کمیته وزارتی نظارت بر بازار با شرکت کشورهای کویت، الجزایر و نیجریه و نیز دبیرکل اوپک تشکیل و گزارش نهایی مذاکرات امروز در نشست وزیران اوپک ارائه خواهد شد.

در روزهای اخیر برخی از کشورهای عضو تلاش زیادی را برای افزایش سقف تولید اوپک در نشست وین انجام دادند، اما با توجه به شرایط کنونی بازار که با هیچ گونه کمبودی روبه رو نیست، کارشناسان بر این اعتقاد هستند که تصویب افزایش تولید در این اجلاس بعید به نظر می رسد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ها، در نشست روز گذشته کمیته نظارت بر بازار اوپک به وزرای نفت شرکت‏کننده در نشست وین توصیه کرد سقف تولید نفت این سازمان را یک میلیون بشکه در روز افزایش دهند.

عربستان و سایر کشورهای عربی اوپک خواستار افزایش تولید نفت اوپک به میزان حداقل ۱٫۴ میلیون بشکه در روز هستند.

به عقیده کارشناسان انرژی، با توجه به این که هم اکنون تولید واقعی اوپک بیش از یک میلیون بشکه از سقف رسمی آن است، هر گونه افزایش تولید می تواند بر قیمت ها در بازارهای جهانی نفت تاثیر بگذارد.

کشورهای عضو اوپک که بیش از یک سوم نفت خام جهان را تولید می کنند، ۲۰ آذر ماه گذشته در یکصد و پنجاه و هشتمین نشست فوق العاده خود در کیتو اکوادور برای هفتمین بار پیاپی تصمیم گرفتند سهمیه های تولید را در همان سطح ۲۴ میلیون و ۸۴۵ هزار بشکه در روز تثبیت کنند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ خرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۲۷۸۷۷ بازدید