سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

وجود یک ژئوسایت زیبا و دیدنی در کلانشهر نفتی اهواز

اهواز _ شانا _ گروه عمومی: کارشناس ارشد معاونت زمین شناسی گسترشی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از وجود یک ژئوسایت زیبا و دیدنی در کلانشهر نفتی اهواز خبر داد.2

به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب دکتر علی رحمانی در معرفی این ژئو سایت توضیح داد: شهر نفتی اهواز در دشت وسیع و پهناور خوزستان واقع و ناحیه ای است با زمین صاف و گسترده و  به کلی کوه ندارد.

وی گفت: در این دشت هموار و مسطح، فقط در برخی نقاط، تپه های ماسه ای و مارنی قرمز رنگ در بین رسوب خودنمایی می کنند.

رحمانی افزود: از جمله تپه های سرخ فام برآمده از دل شهر اهواز، تپه های آسیه آباد و حصیر آباد (منبع آب) است که مشرف به شهر هستند و در آنها آثار باستانی از قبیل گور دخمه ( ستودان یا استخوان دان)، راه پله، شال ستون ( پایه سنگی) و خرده سفال یافت شده است.

این کارشناس ارشد زمین شناسی اظهار کرد: از نظر زمین شناسی در مارنهای سازند آغاجاری در این محل آثار فرسایش سطحی، شیاری و خندقی و در ماسه سنگهای آن آثار فرسایش ناشی از هوا زدگی و همچنین ساخت چینه بندی متقاطع به فراوانی دیده می شود که از نظر علمی بسیار با اهمیت است.

 وی گفت: این تپه های مارنی- ماسه سنگی به آن دلیل  که از معدود رخنمونهای سازند آغاجاری در شهر اهواز است، برای بازدید و گردش علمی دانش آموزان، دانشجویان و پژوهشگران مکانی مناسب به حساب می آید.

رحمانی افزود: همچنین به دلیل نزدیکی این ژئو سایت به آزمایشگاه تهیه مقاطع نازک اداره عملیات زمین شناسی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب این محل ارزشی ویژه در گردشگری زمین شناسی برای زمین شناسان نفتی و مهندسان نفت و حفاری دارد.

کارشناس ارشد معاونت زمین شناسی گسترشی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب اظهار کرد:  ژئوسایت شهر اهواز یکی از پدیده های زمین شناختی و زمین ریخت شناسی زاگرس در گروه آثار زمین باستان شناسی به شمار می آید که  نخستین بار معرفی می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ اسفند ۱۳۹۲ساعت: ۰۸:۴۵۶۵۹ بازدید