سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

ایران برای دریافت طلب نفتی خود از هند تلاش می کند

شانا _ گروه بین الملل: مسئولان ایرانی تلاش می کنند که بیش از یک میلیارد دلار از طلبهای جمهوری اسلامی ایران را بابت صادرات نفت به هند از این کشور آسیایی دریافت کنند.

به گزارش روزنامه اکونمیک تایمز از دهلی نو، پس از کاهش تحریمهای غرب علیه تهران، مسئولان جمهوری اسلامی ایران از هند خواسته اند که بیش از یک میلیارد دلار از بدهی های نفتی خود را بپردازد.

به گفته یکی از مسئولان ایرانی، مسئله پرداخت بدهی های نفتی به احتمال زیاد یکی از موضوعهای مذاکره محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و سلمان خورشید، وزیر امور خارجه هند بوده است.

این مسئول اعلام کرد که ممکن است ایران به هند پیشنهاد دهد که بدهی های خود را به کمک بانکهای آلمانی یا سوییسی بپردازد.

وی از اعلام رقم دقیق مبلغ مطالبه شده از سوی ایران خودداری کرد اما گفت که این مبلغ، بیش از یک میلیارد دلار خواهد بود.

وزیر امور خارجه ایران که صبح پنجشنبه (هشتم اسفندماه) در راس هیئتی به دعوت رسمی سلمان خورشید، وزیر امور خارجه هند وارد دهلی نو شده بود، جمعه شب (٩ اسفندماه) این شهر را به مقصد تهران ترک کرد.

در ماه نوامبر سال ٢٠١٣ میلادی، ایران و قدرتهای جهانی به توافقی دست یافتند که بر اساس آن، جمهوری اسلامی اصلاحاتی در برنامه هسته ای خود انجام می دهد و غربی ها نیز از فشار تحریمها می کاهند.

یکی از پیامدهای توافق یاد شده، این بود که ممنوعیت پرداخت بدهیهای هند به ایران در قالب یورو بر طرف شد و همچنین شرکتهایی اروپایی اجازه یافتند نفتکشهای حامل نفت ایران را بیمه کنند.

بر پایه توافقنامه ۶ ماهه هسته ای ژنو، تهران می تواند در هشت قسط چهار میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار از درآمدهای نفتی بلوکه شده خود را در بانکهای خارجی دریافت کند.

ژاپن روز اول فوریه (١٢ بهمن) در نخستین قسط، ۵۵٠ میلیون دلار از درآمدهای بلوکه شده نفتی ایران را پرداخت کرد، قرار است کره جنوبی دومین کشور آسیایی باشد که در پی کاهش تحریمها بدهیهای نفتی خود را به تهران بپردازد.

منابع هندی چندی پیش اعلام کرده بودند که ایران خواستار دریافت طلب نفتی یک میلیارد و ۵٠٠ میلیون دلاری خود بر پایه توافق هسته ای ژنو شده است، در این صورت هند سومین کشوری خواهد بود که بخشی از درآمدهای نفتی بلوکه شده ایران را می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ویوک رائه، معاون وزیر نفت و گاز هند سه شنبه هفته گذشته ( ۶ اسفندماه) خبر داده بود که دهلی نو برای پرداخت یک میلیارد و ۵٠٠ میلیون دلار از بدهی های نفتی به ایران، اعلام آمادگی کرده است.

وی گفته بود: بلافاصله پس از روشن شدن ساز و کارهای بانکی، برای پرداخت بدهیهای نفتی به ایران آماده ایم.

به گفته این مقام هندی، وزارت دارایی هند اکنون تلاش می کند که کانال بانکی مورد استفاده برای پرداخت پول نفت ایران را بیابد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ اسفند ۱۳۹۲ساعت: ۱۰:۳۳۴۲۷ بازدید