سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

عقب ماندن پارس جنوبی در برابر رقیب، نتیجه درست عمل نکردن به سیاست ها است

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر سیاست های پیش بینی شده درست عملیاتی می شد، امروز از قطر در برداشت نفت و گاز عقب نبودیم.3
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، آیت الله هاشمی رفسنجانی؛ رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح امروز(پنج شنبه؛۸ اسفندماه) در سومین سمپوزیوم بین‌المللی ایران ۱۴۰۴ گفت: در طول چند سال اخیر به دلیل سیاست های نادرست برخی خیلی از امکانات را از دست دادیم و اگر سیاست های پیش بینی شده درست عملیاتی می شد ما از قطر در برداشت نفت و گاز از حوزه پارس جنوبی عقب نمی ماندیم.هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: تلاش هایی که در اولین و دومین سمپوزیوم کشیده شد، هنوز به ثمر نرسیده است، باید برای به ثمر رسیدن اهداف چشم انداز ۲۰ساله کشور اهتمام جدی شود.
وی با بیان اینکه حوزه انرژی در توسعه کشورها و بشریت از اهمیت بسزایی برخوردار است، گفت: آنچه از گذشته تا به امروز شاهد هستیم، گواه بر این است که بسیاری از جنگ ها و درگیری ها بر سر مساله انرژی رخ داده است.
هاشمی رفسنجانی به نقش استراتژیک انرژی در حوزه بین الملل اشاره و تصریح کرد: حضور ناتو در کشورهای همچون افغانستان، عراق به دلیل مخازن انرژی این کشورها است.
به گفته وی علت حضور ناتو در کشورهای افغانستان و عراق به دلیل کشورایران است و تصریح کرد: هدف اول این کشورها ایران است؛ چراکه کشورمان به لحاظ منابع انرژی حرف اول را در جهان می زند و مهمترین منبع تامین انرژی است.
وی با بیان اینکه از اهداف چشم انداز۲۰ ساله کشور دور مانده ایم، گفت: در این مدت اقتصاد کوچک و مردم ما فقیر شدند البته شاید برخی این فقر را احساس نکنند، اما وقتی اقتصاد کوچک می شود، مردم هم فقیر می شوند؛ چراکه آنطور که باید از منابع انرژی استفاده نشده است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ایران دارای منایع مختلف انرژی های فسیلی است، گفت: اگر به صورت بهینه و درست از منابع انرژی کشور استفاده می شد، قدرت عظیمی که  حاصل از انرژی است را بیش از امروز داشتیم، اما متاسفانه فرصت های زیادی را از دست داده ایم.
هاشمی رفسنجانی تاکید کرد: ایران جایی است که می تواند آسان‌ترین و امن ترین مسیر لوله های نفت و گاز برای صادرات را در خود داشته باشد. با اجرای سیاست های درست می توانیم همه محصول پارس جنوبی را به خارج برای مصارف جهانی از ایران عبور دهیم.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: در زمان ما قراردادی را با ترکمنستان امضا کردیم و گاز این کشور را ۲۵ دلار می خریدیم و ۹۵ دلار به ترکیه می فروختیم که سود زیادی برای ما داشت، حتی با آنها قرارداد بستیم برای اینکه وابستگی آنها به روسیه کم شود همه گاز آنها بجز گاز مصرفیشان را بخریم تا انحصار گاز در منطقه در اختیار ایران باشد.
هاشمی رفسنجانی ادامه داد: اگر خط لوله های نفت و گاز از ایران عبور می کرد، امنیت دنیا وابسته به ایران بود و اینقدر به آسانی مزاحم ایران نمی شدند و این تهدیدها در کار نبود.
وی در ادامه افزود: ما همه امکانات را در طول این چند سال گذشته بخاطر سیاست های نادرست برخی از دست دادیم، البته کار از اختیار ما در رفته و برگرداندن آن سخت است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام  با بیان اینکه ما نیاز به تکنولوژی های روز داریم، گفت: این کار برعهده دانشگاهیان است و و نظام باید از هر اختراع خوبی حمایت کند و در این راستا ما نیز در دانشگاه آزاد در خدمت شما هستیم و قرار است پردیس های زیادی را در این خصوص تاسیس کنیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ اسفند ۱۳۹۲ساعت: ۱۰:۱۸۶۹۳ بازدید