سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

مطالعات جامع طرح توسعه میدان کرنج به روز رسانی شد/ بررسی چالش های پیش روی میدان های هیدروکربوری

طرح مطالعاتی میدان کرنج با مشارکت ۲۶ نفر از کارشناسان مناطق نفت خیز جنوب به عنوان مجری، به روز رسانی شد. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، در جلسه به روز رسانی مطالعه جامع میدان کرنج که با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیر برنامه ریزی تلفیقی در ساختمان مرکزی سوم برگزار شد، نمایندگانی از اداره مطالعات مخازن شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به عنوان مجری، به ارائه کلیاتی از سناریوهای مختلف تولید از مخزن (تخلیه طبیعی، تثبیت فشار با تزریق آب، تثبیت فشار با تزریق گاز و فشار افزایی با تزریق گاز) پرداختند.
گفتنی است، بر اساس روال معمول مطالب ارائه شده در این گونه جلسه ها،  ابتدا در معاونت بررسی طرح های منابع هیدروکربوری نفت و گاز برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرد. تعدادی از این مطالعات پس از بررسی در این معاونت به کمیته مشاورین مخازن که آینه سال ها تجربه در صنعت نفت است، ارجاع و در آنجا، بررسی های کاملا کارشناسی با حضور افراد با تجربه و خبره صنعت و دانشگاه انجام می شود.
بر اساس نظر کارشناسان برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، با توجه به ضرورت تامین گاز مورد نیاز جهت تزریق به میدان کرنج، گزینه بهینه از نقطه نظر فنی- اقتصادی، سناریوی فشار افزایی با تزریق گاز برای این میدان انتخاب شد.
بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، چالش های اساسی پیش روی میدان های هیدروکربوری کشور در جلسه های آتی کمیته مشاورین مخازن با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، بررسی می شود.
گفتنی است، میدان کرنج در ۱۱۵ کیلومتری شرق اهواز و بین میادین آغاجاری و پارسی واقع شده است. این میدان در سال ۱۳۴۲ کشف و از سال ۱۳٧۱ تزریق گاز در آن آغاز شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ اسفند ۱۳۹۲ساعت: ۱۵:۰۹۳۵۲ بازدید