سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

مصرف گاز کشور تا سال ۱۴۰۴ به ۲٫۵ میلیارد مترمکعب در روز می رسد

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت بر ضرورت بهینه سازی مصرف انرژی در کشور تاکید کرد و هشدار داد: در صورت بی توجهی به این مقوله، مصرف گاز کشور تا سال ۱۴۰۴ به ۲٫۵ میلیارد مترمکعب در روز می رسد. 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، حمیدرضا کاتوزیان؛ رییس پژوهشگاه صنعت نفت و دبیرکل سومین سمپوزیوم بین‌المللی ایران ۱۴۰۴ در نشست خبری که صبح امروز (دوشنبه؛۵ اسفندماه) برگزار شد با تاکید بر فرهنگ سازی مصرف انرژی در کشور گفت: اکنون بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون مترمکعب گاز و حدود ۱٫۵ میلیون بشکه نفت در کشور مصرف می شود. اگر بهینه سازی مصرف در کشور به طور صحیح نهادینه نشود، تا سال ۱۴۰۴ به یکی از کشورهای وارد کننده گاز تبدیل خواهیم شد.
وی ایران را جزء آن دسته از کشورهای که اتلاف انرژی بالایی دارند، معرفی کرد و گفت: امیدواریم در دولت تدبیر و امید که دیدگاه اعتدال و صلح طلبانه ای را در پیش دارد برای حل بحران مصرف انرژی تدابیری اندیشیده شود.
رئیس پژوهشگاه صنعت نفت با بیان اینکه حدود ۵۰ درصد انرژی در بخش های مختلف به ویژه مسکونی به هدر می رود، گفت: بیش از نیمی از خودروها تک سرنشین هستند که انرژی زیادی از این طریق اتلاف می شود که در این راستا باید به بخش حمل و نقل عمومی که به طور جدی دچار مشکل است، توجه شود.
کاتوزیان یکی از روش های کاهش مصرف انرژی در کشور را استفاده از چند منبع انرژی دانست و افزود: منابع استفاده در کشور نباید به منابع فسیلی محدود شود بلکه باید راهکارهای اندیشیده شود تا از انرژی های دیگر مانند برق، باد، گرما، زمین گرمایشی و مواردی از این قبیل استفاده شود.
سمپوزیوم بین‌المللی ایران ۱۴۰۴ با تاخیری ۴ ساله برگزار می شود
وی بررسی و شناسایی راهکارهای مدیریت جامع راهبردی انرژی کشوردر افق چشم انداز ۱۴۰۴ را یک ضرورت خواند و افزود: طرح جامع راهبردی انرژی کشوردر افق چشم انداز ۲۰ ساله همواره ازسوی مجلس مورد توجه بوده است اما دولت گذشته توجه جدی به این مقوله مبذول نداشتند و با وجود پیگیری های مجلس به نتیجه ای نرسید، اکنون سومین سمپوزیوم بین‌المللی ایران ۱۴۰۴ با ۴ سال تاخیر برگزار می شود.
کاتوزیان با بیان اینکه سومین سمپوزیوم بین‌المللی ایران ۱۴۰۴ با تاخیری ۴ ساله با موضوعیت طرح ملی، سند راهبردی مدیریت جامع انرژی کشور اجرا می شود، تصریح کرد: طرح ملی سند راهبردی مدیریت جامع انرژی در افق ١۴٠۴ در سومین سمپوزیوم بین‌المللی ایران ۱۴۰۴بررسی می شود .
دبیر کل سومین سمپوزیوم بین المللی ۱۴۰۴، طرح جامع راهبردی انرژی کشور را برآوردی از وضعیت موجود انرژی در کشور، بهینه سازی انرژی و اهدافی که باید در این راستا در آینده محقق شود عنوان و تصریح کرد: سومین سمپوزیوم بین‌المللی ایران ۱۴۰۴ درصدد یکپارچه سازی افکار و اندیشه ها،اهداف، راهبردها و راهکارها در جهت تدوین سند ملی در بخش انرژی کشوراست.
دبیرکل سومین سمپوزیوم بین المللی ایران ۱۴۰۴ درباره این سمپوزیوم گفت: راهکارهای اجرایی شدن برنامه پنجم توسعه برای انرژی کشور و با توجه به تصویب و ابلاغ قانون برنامه پنجم توسعه به‌عنوان دومین برش پنج‌ساله از سند چشم‌انداز ۲۰ ساله بررسی می شود و سومین سمپوزیوم بین المللی ایران ۱۴۰۴ تلاش دارد فرصتی برای واکاوی و رفع دغدغه‌های صنعت نفت و بررسی فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی توسعه کشور فراهم آورد.
کاتوزیان تصریح کرد: طرح ملی سند راهبردی مدیریت جامع انرژی کشور در افق چشم انداز بیست ساله، در سومین سمپوزیوم بین‌المللی ایران ۱۴۰۴ با حضور مدیران ارشد و صاحبنظران انرژی داخل و خارج کشور بررسی می‌شود.
بر پایه این گزارش، سومین سمپوزیوم بین المللی ایران ۱۴۰۴با حضور جمعی از مدیران ارشد انرژی، اقتصادی و صنعتی کشور از قوای سه گانه و حمایت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، نهاد ریاست جمهوری، وزارت نفت، پژوهشگاه صنعت نفت، انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران (استصنا)، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و بسیاری از نهادها و سازمان های مرتبط با انرژی، به دبیرکلی حمیدرضا کاتوزیان اجرا می‌شود.
گفتنی است، این سمپوزیوم از ساعت ۹ صبح روز پنج شنبه (هشتم اسفند ماه) سال جاری در مرکز همایش های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ اسفند ۱۳۹۲ساعت: ۱۵:۰۹۴۲۰ بازدید