سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

مدل جدید قراردادهای نفتی با سیاست های کلان اقتصاد کشور همخوانی دارد

عضو کمیته بازنگری قراردادهای نفتی از توجه به سیاست های کلان اقتصاد کشور در حوزه نفت و گاز در تنظیم مدل جدید قراردادهای نفتی، خبر داد.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سیدمصطفی زین الدین؛ صبح امروز (۴ اسفندماه) در هم اندیشی نظام جدید قراردادی صنعت نفت، در پانل “معرفی چارچوب ها و ترتیبات جدید قراردادی در صنایع بالادستی نفت و گاز”، گفت: در تنظیم مدل جدید قراردادهای نفتی، سیاست های کلان اقتصادی کشور در حوزه نفت و گاز مدنظر قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه نرخ بازگشت سرمایه متناسب با میزان پیشرفت عملیات اکتشاف، توسعه و بهره برداری تعیین می شود، افزود: تضمین بازگشت تعهدات پیمانکار از سوی بانک مرکزی نیز در قراردادهای جدید صنعت نفت مورد تاکید است.
مدیر اسبق حقوقی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه در قراردادهای جدید صنعت نفت، تجارب حاصل از قراردادهای گذشته بررسی شده است، ادامه داد: همچنین بررسی مقایسه ای قراردادهای نفتی دیگر کشورها در دستور کار کمیته بازنگری قراردادهای نفتی قرار گرفته است.
تاکید بر حفظ حاکمیت کشور بر منابع هیدروکربوری
زین الدین با تاکید بر حفظ حاکمیت و مالکیت کشور بر منابع هیدروکربوری در قراردادهای جدید صنعت نفت، تصریح کرد: در این قراردادها، بازگشت سرمایه از محل عواید حاصل از میدان صورت می گیرد و برداشت صیانتی از میدان و توجه به محیط زیست نیز مورد تاکید است.
عضو هیئت رئیسه صندوق بازنشستگی نفت با اشاره به انواع مختلف قراردادهای نفتی در زمان قبل و بعد از انقلاب اسلامی اظهار کرد: پس از جنگ تحمیلی، ١۴ قرارداد اکتشافی و بیش از ٢٠ قرارداد بیع متقابل در حوزه نفت و گاز منعقد شد که تجارب این قراردادها در تدوین قراردادهای جدید صنعت نفت مدنظر قرار گرفته است.
زین الدین، با اشاره به قرارداد توسعه میدان سیری به عنوان یکی از انواع قراردادهای نسل اول و قرارداد توسعه میدان یادآوران به عنوان یکی از انواع قرارداد نسل سوم، گفت: بررسی قراردادهای صنعت نفت، ضرورت بازنگری و کالبدشکافی قراردادهای بالادستی صنعت نفت را بیش از پیش آشکار کرد.
وی با تاکید بر یکپارچگی اکتشاف، توسعه و تولید در قراردادهای بیع متقابل جدید گفت: نظام جدید قراردادی باید بتواند در شرایط رقابتی، نسبت به جذب مشارکت سرمایه گذاران و پیمانکاران داخلی و خارجی اقدام کند.
به گزارش NIOC، همایش هم اندیشی نظام جدید قراردادهای صنعت نفت که از روز گذشته (سوم اسفندماه) در سالن همایش های صدا و سیما آغاز به کار کرده است، عصر امروز به کار خود پایان می دهد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ اسفند ۱۳۹۲ساعت: ۱۵:۱۵۳۸۹ بازدید