سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

وزارت نفت به پیمانکار چینی میدان آزادگان جنوبی هشدار داد

شانا _ گروه نفت: معاون وزیر نفت در امور مهندسی با اشاره به تاخیر در توسعه میدان آزادگان جنوبی گفت: وزارت نفت هنوز در این زمینه تصمیم گیری نکرده، اما هشدار “خلع ید” را به پیمانکار چینی داده است.2

سید عماد حسینی در گفتگو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر افزود: در صورتی که وزارت نفت به این نتیجه برسد که پیمانکار فعال در طرح  توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی توانایی لازم را ندارد، بدون درنگ با آن شرکت طبق قرارداد و قانون برخورد می کند.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی تصریح کرد: تصور عمومی بر این است که طی هشت سال گذشته با تشدید تحریمها شرکتهای خارجی در صنعت نفت حضور نداشته اند، اما این تصور غلطی است، زیرا متاسفانه طی این سالها شرکتهای ناتوان غیرایرانی از جمله برخی شرکتهای چینی ناموفق و ناکارآمد در صنعت نفت کشورمان حضور داشته اند.

افت تولید نفت به دلیل برداشت غیر صیانتی 

حسینی با اشاره به کاهش تزریق گاز طی هشت سال اخیر در میدانهای نفتی کشور گفت: یکی از دلایل  افت تولید  نفت، برداشت غیر صیانتی از چاهها و توسعه نیافتن میدانهای جدید است؛ اما هم اکنون برخی دلیل اصلی این امر را تحریم های بین المللی اعلام می کنند.

به گزارش شانا، بیژن زنگنه وزیر نفت اخیرا درباره اخطار “خلع ید” پیمانکار چینی در میدان آزادگان جنوبی نیز اظهار داشته بود: توسعه میدان آزادگان جنوبی از سوی یکی از شرکتهای چینی در حال انجام است، ولی عملکرد این شرکت مطلوب ارزیابی نمی شود و اخطارهای لازم برای “خلع ید” این پیمانکار داده شده است.

زنگنه افزوده است: توسعه میدان آزادگان جنوبی و یاران شمالی و جنوبی به ترتیب با هدف افزایش ٣٢٠ و ٩٠ هزار بشکه ای تولید نفت را باید خودمان مستقیم بر عهده بگیریم، زیرا در میدان آزادگان جنوبی هنوز کار خاصی انجام نشده است و پیمانکار یاران شمالی باید تقویت شود.

اعلام آمادگی شرکتهای بین المللی نفتی برای حضور دوباره در ایران

معاون وزیر نفت در امور مهندسی با بیان این که تاکنون شرکتهای اروپایی و آسیایی توانمند زیادی برای حضور دوباره در صنعت نفت ایران بعد از آغاز لغو تحریمها اعلام آمادگی کرده اند، خاطر نشان کرد: بلوغ شرکتهای داخلی در سالیان گذشته و حضور شرکتهای خارجی فضای کسب و کار در صنعت نفت ایران را بیش از پیش رقابتی خواهد کرد.

وی افزود: نگاه وزارت نفت در فضای رقابتی یاد شده همچنان معطوف به حمایت از شرکتها و سازندگان داخلی خواهد بود، از این رو هم اکنون به دنبال راهکارهایی برای ارتقای استانداردهای کالاها و خدمات شرکتهای ایرانی فعال در صنعت نفت هستیم.

حسینی با یادآوری این که در بحث استاندارد کالا و تجهیزات نباید نگاه صفر یا صدی داشته باشیم، گفت: طی سالهای گذشته به دلیل شرایط سیاسی و تحمیل تحریم های غیرقانونی بر کشور و البته سطحی نگری مسئولان وقت، صنعت نفت به اجبار از برخی کالاها استفاده کرده که از استاندارد های جهانی و مناسبی برخوردار نبوده اند.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی ادامه داد: وزارت نفت بازنگری های لازم را برای جلوگیری از بکارگیری کالاهای بی کیفیت و غیر استاندارد  به عمل آورده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ اسفند ۱۳۹۲ساعت: ۱۴:۱۷۷۰۱ بازدید