سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

وزیر نفت: اصلاح قراردادهای نفتی با هدف مدیریت بهینه میادین انجام می شود

وزیر نفت با بیان اینکه مشکل توسعه صنعت نفت ایران منابع مالی نیست، افزود: هدف ایران از اصلاح قراردادهای نفتی، تنها جذب سرمایه گذاری خارجی نیست، بلکه دستیابی به فناوری و مدیریت بهینه توسعه میدان های نفتی است. 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، بیژن زنگنه، صبح امروز (سوم اسفندماه) در همایش هم اندیشی نظام جدید قراردادهای صنعت نفت با تاکید بر گذرا بودن تحریم های اعمالی از سوی کشورهای غربی، گفت: صنعت نفت در هر شرایطی با هدف صیانت و افزایش تولید نفت و گاز از مخازن کشور از همه توان خود استفاده می کند.
زنگنه بالا رفتن ظرفیت تولید نفت و گاز را در کشور یک اصل مهم خواند و گفت: ایران به عنوان دومین دارنده منابع نفتی و نخستین دارنده منابع گازی باید سهمی متناسب با این منابع در بازارهای نفتی و گازی جهان به دست آورد و هم اکنون با توجه به اصلاح قراردادهای نفتی اراده ملی برای این منظور ایجاد شده است.
وی با یادآوری تدوین قراردادهای بیع متقابل در ١٨ سال پیش اظهار کرد: قراردادهای بیع متقابل در زمان خود توانستند با جذب سرمایه خارجی ظرفیت تولید نفت و گاز ایران را افزایش دهند.
زنگنه ادامه داد: امروزه شرایط بازارهای جهانی نسبت به شرایط صنعت نفت در سال ١٩٩٠ تفاوت های بسیاری داشته، از این رو باید با بررسی نقاط مثبت و منفی قراردادهای بیع متقابل به فکر جذب سرمایه و فناوری روز دنیا باشیم.
وی با بیان اینکه در سال های دهه ١٩٩٠ بر اساس قراردادهای بیع متقابل با نفت ١۵ تا ٢٠ دلاری به بازار عرضه می شد گفت: این موضوع یکی از دلایل جذابیت صنعت نفت ایران برای شرکت های خارجی در آن زمان بود. به همین خاطر این شرکت های خارجی در صنعت نفت کشورهای همسایه و رقیبان ما حضوری کم رنگ داشتند.
وی افزایش قیمت نفت و به دنبال آن توسعه لایه های شیلی و ایجاد فرصت های سرمایه گذاری را در کشور عراق از جمله فرصت های اقتصادی برای شرکت های نفتی خارجی خواند و گفت: این واقعیت ها موجب می شود ما هر چه سریع تر در زمینه قراردادهای نفتی خود تغییراتی ایجاد کنیم.
وی با اشاره به تشکیل کمیته بازنگری قراردادهای نفتی در مهر ماه امسال گفت: در حکمی که به اعضای این کمیته داده ام بر ضرورت پیوستگی عملیات اکتشاف تا توسعه تاکید کرده ام.
وزیر نفت اظهار داشت: در مدل قراردادهای بیع متقابل امکان حضور شرکتهای خارجی در مرحله اکتشاف و ازدیاد برداشت از مخازن قدیمی وجود نداشت، بنابراین در مدل جدید قراردادهای نفتی ایران این نواقص برطرف شده است.
زنگنه با اشاره به مناطق نفتی و گازی ایران مانند استان خوزستان، بوشهر، خلیج فارس و دریای خزر گفت: قراردادهای جدید نفتی باید با حفظ منافع ملی طوری تنظیم و اجرا شوند که شرکتهای خارجی تمایل حضور در همه مناطق نفتی ایران را داشته باشند.
وی در مورد بازگشت شرکت های معتبر بین المللی به ایران با اصلاح قراردادهای بیع متقابل گفت: اگرچه بازگشت شرکت های بزرگ منوط به برداشتن کامل تحریم و بازگشت حقوقی آنهاست، اما جذاب شدن قراردادهای نفتی به بازگشت آنها بسیار کمک می کند.
ایران از حضور شرکت های آمریکایی برای توسعه میادین نفت و گاز استقبال می کند
زنگنه درباره حضور شرکت های آمریکایی در پروژه های نفت ایران گفت: ما از حضور همه شرکت های بین المللی برای توسعه میادین نفت و گاز و افزایش ظرفیت ها از جمله شرکت های آمریکایی استقبال خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه زنجیره تولید نفت و گاز در کشور باید تکمیل شود گفت: هدف ما تنها خام فروشی نیست و ما امیدواریم به یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان فرآورده ها در جهان بدل شویم.
وزیر نفت در مورد افزایش صادرات گاز به ترکیه هم گفت: ترک ها خواهان کاهش قیمت گاز هستند در حالی که ایران این امر را تنها در صورتی محقق می داند که ترکیه میزان واردات گاز را از ایران افزایش دهد.
وزیر نفت در مورد قراردادهایی که در دولت گذشته بسته شد و پیمانکاران آن به تعهدات خود عمل نکردند افزود: طبق قرارداد با این شرکت ها برخورد خواهد شد ضمن اینکه به مصلحت پروژه نیز توجه می شود.
وی با تاکید بر افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز به عنوان یک ظرفیت ملی گفت: امیدواریم در طول برگزاری همایش دو روزه هم اندیشی نظام جدید قراردادهای نفتی مدل اولیه و پیشنهادی قراردادهای نفتی ایران مورد نقد و بررسی قرار گیرد و در نهایت این مدل با بهترین شرایط در کشور اجرایی شود.
وزیر نفت با بیان اینکه در زمینه اصلاح قراردادهای نفتی هیچ مدلی ایده آل طرفین نخواهد بود گفت: در این زمینه باید به نقطه ای بهینه برسیم و این نقطه در طول زمان به دست می آید.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ اسفند ۱۳۹۲ساعت: ۱۳:۴۶۳۸۶ بازدید