سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

پالایش روزانه ٢٨٠ میلیون مترمکعب گاز پارس جنوبی برای تامین مصارف کشور

هم اکنون روزانه ٢٨٠ میلیون مترمکعب گاز ترش در پالایشگاه های پارس جنوبی تصفیه و به خطوط سراسری گاز کشور ارسال می شود. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل مجتمع گازی پارس جنوبی با تاکید براین که هم اکنون کارکنان و مدیران مجتمع گازی پارس جنوبی برای رفاه حال هموطنان به صورت شبانه روزی مشغول به کار هستند، گفت: طی چند روز گذشته برای تولید و فرآورش حداکثری گاز از میدان مشترک پارس جنوبی هیچ یک از مدیران و کارشناسان فنی این مجتمع حتی برای استراحت به خانه نرفته و بدون وقفه مشغول کار هستند.
مسعود حسنی از تحویل روزانه بیش از ٢٨٠ میلیون مترمکعب گاز ترش در مجتمع گازی پارس جنوبی خبر داد و گفت: از این میزان گاز ٢٠٢ میلیون متر مکعب پس از فرآورش و شیرین سازی به خطوط سراسری تزریق می شود.
تحویل مایعات گازی به مجتمع های پتروشیمی بدون محدودیت
مدیرعامل مجتمع گازی پارس جنوبی با بیان این که هم اکنون هیچ گونه محدودیتی در تحویل مایعات گازی به مجتمع های پتروشیمی واقع در منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی وجود ندارد، گفت: البته با توجه به شرایط کنونی آب و هوایی کشور تحویل گاز اتان به این مجتمع ها محدود شده است.
حسنی گفت: هم اکنون از شش پالایشگاه پارس جنوبی به ترتیب روزانه ٢٧، ۵٧، ۶٣، ٧٨، ۵۶ و ١٠ میلیون متر مکعب گاز ترش دریافت کرده و بعد از عملیات فرآورش و جدا سازی مایعات گازی بخش زیادی از گاز دریافتی خود را به خط لوله سراسری گاز تزریق می کنند.
مصرف روزانه گاز طبیعی کشور در بخش خانگی هم اکنون از ۵١٨ میلیون متر مکعب فراتر رفته است، این میزان نسبت به روزهای گذشته حدود ٢٧ میلیون متر مکعب افزایش داشته است.
در حال حاضر مشترکان گازی در تمام استان های کشور به خصوص استان های مرکزی باید صرفه جویی گاز را جدی بگیرند تا امکان بهره مندی همه مردم به ویژه مشترکان مستقر در انتهای شبکه گازرسانی فراهم شود.
با کاهش مصرف گاز در استان های مرکزی اعم از تهران، قم، فارس، اصفهان، سمنان، زنجان و قزوین، امکان افزایش فشار گاز در استان هایی که انتهای خط انتقال واقع شده اند، فراهم می شود و این امر از قطعی گاز دیگر استان ها جلوگیری می کند.
هم اکنون با توجه به اولویت داشتن گازرسانی به بخش خانگی، گاز صنایع بسیار محدود شده است به طوری که هم اکنون گازرسانی به نیروگاه ها به روزانه ١٢ میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ بهمن ۱۳۹۲ساعت: ۱۶:۱۱۳۹۹ بازدید