سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

دستیابی به هوای پاک از طریق صنعت سی ان جی

رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی سی ان جی کشور گفت: دستیابی به هوای پاک نه از طریق گازرسانی به بخش خانگی و تجاری بلکه از طریق توسعه صنعت سی ان جی امکان پذیر است. 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی سی ان جی کشور، روز گذشته (١۵ بهمن) در نشست خبری خود با موضوع “چالش ها و فرصت های پیش روی صنعت سی ان جی” به فعالیت ٢٢ هزار نفر نیروی کار و سرمایه گذاری ۶۵ هزار میلیارد ریالی در صنعت سی ان جی اشاره کرد و افزود: از ابتدای راه اندازی صنعت سی ان جی در کشور تاکنون در مصرف بنزین ٢۴ میلیارد دلار صرفه جویی شده است.
اردشیردادرس با تاکید بر بحث ایمنی جایگاه های سی ان جی افزود: در ابتدای اجرای فاز نخست هدفمندی یارانه ها، وزارت نفت ۲ هزار میلیارد تومان بابت خرید کمپرسورهای جایگاه های سی ان جی هزینه کرده است که هم اکنون در نیمه دوم عمر خود به سر می برند و نیاز به تعمیر دارند.
وی خواهان افزایش کارمزد جایگاه داران شد و گفت: در صورتی که با این افزایش کارمزد موافقت نشود، ضریب ایمنی جایگاه ها کاهش می یابد که این امر احتمال وقوع حوادث ناگوار را افزایش می دهد.
به گفته دادرس، درخواست بازنگری تعرفه کارمزد جایگاه داران سی ان جی هم اکنون در شورای اقتصاد در دست بررسی است که در صورت تصویب، این صنعت تقویت خواهد شد.
ضرورت انجام معاینه فنی خودروهای گاز سوز در موعد معین
رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی سی ان جی کشور بر انجام معاینه فنی خودروهای گازسوز تاکید کرد و افزود: هم اکنون برخی خودروها از دوره معاینه فنی (هر دو سال و نیم بر اساس استاندارد) گذشته اند که باید به منظور جلوگیری از حوادث خطر آفرین به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند.
دادرس از نرخ سی ان جی در کشور به نسبت بهای بنزین و بهای گاز خانگی و تجاری به عنوان گرانترین نرخ سی ان جی در جهان نام برد و افزود: هم اکنون سی ان جی در ایران معادل ۶۵ درصد بهای بنزین به فروش می رسد.
وی بهای معادل ٣٠ تا ٣۵ درصد بهای بنزین را قیمت مناسب برای سی ان جی دانست و عنوان کرد: در صورتی که افزایش قیمت تعدیل نشود این صنعت به سوی ورشکستگی سوق می یابد.
وی ادامه داد: هم اکنون دولت از مصرف هر متر مکعب سی ان جی به ازای بنزین، ۵۵ سنت نفع می برد؛ این در حالی است که اگر ٢٠ میلیون مترمکعب مصرف کنونی سی ان جی به ٣۵ میلیون در روز افزایش یابد، حاصل آن صرفه جویی ۵٠ درصدی در مصرف بنزین خواهد شد.
دادرس حذف مالیات بر ارزش افزوده از جایگاهداران، لزوم برگزاری جلسات شورای عالی سوخت و انرژی پس از هشت سال، درجه بندی جایگاه های سی ان جی، برگزاری مناقصات پیمانکاری به نحو مطلوب تر و استفاده از پیمانکاران درجه یک، ایجاد صندوق سپرده ایمنی و فنی بازسازی و نوسازی جایگاه ها و مخازن خودرو ها، افزایش ایمنی و کیفیت جایگاه ها و افزایش تعداد جایگاه ها را به عنوان مهمترین چالش های صنعت سی ان جی در ایران نام برد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ بهمن ۱۳۹۲ساعت: ۱۱:۲۷۴۲۵ بازدید