سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

عملیات اجرایی احداث موزه نفت مسجدسلیمان به زودی آغاز می شود

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان از آغاز مجدد عملیات اجرایی موزه نفت مسجدسلیمان با دستور مستقیم وزیر نفت خبر داد. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، ابراهیم پیرامون از آغاز مجدد عملیات اجرایی موزه نفت مسجدسلیمان خبر داد و افزود: وزیر نفت طی دستور العملی بر احداث سه موزه در شهرهای تهران، آبادان و مسجدسلیمان تأکید کرده است.
وی با یادآوری اینکه احداث پارک موزه نفت مسجدسلیمان یکی از پروژه هایی است که در گذشته از سوی هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران مصوب شده بود، افزود: اجرای این پروژه به دلایل مختلف متوقف شده بود اما مجددا به دستور وزیر نفت عملیات اجرایی آن آغاز شده است.
پیرامون افزود: اجرای این پروژه در گذشته در اختیار مدیریت مهندسی و ساختمان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بود ولی به منظور تسریع در اجرای این پروژه که یکی از خواسته ها و مطالبات عمومی است به دنبال آن هستیم تا مدیریت اجرایی این پروژه را به شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان منتقل کنیم.
لازم به ذکر است، مسجدسلیمان که در سال ۱۲۸۷ خورشیدی با فوران و به ثمر رسیدن نخستین چاه نفت خاورمیانه تولدی دوباره یافت به واسطه اکتشاف نفت، شاهد احداث بسیاری از تأسیسات و کارخانجات صنعت نفت بود که برای ایجاد پارک موزه نفت از این تأسیسات استفاده خواهد شد.
نخستین چاه نفت خاورمیانه، کارخانه گوگرد سازی، کارخانه تقطیر، پالایشگاه بی بی یان، نخستین چاه پیچ و مهره ای گازی خاورمیانه، نخستین نیروگاه تولید برق کشور، چشمه های نفتی سی برنج از جمله تأسیساتی هستند که برای احداث پارک موزه نفت در مسجدسلیمان قرار است استفاده شوند.
یاد آور می شود سالیانه صدها تن از دانشجویان و گردشگران صنعتی و علاقمندان به تاریخچه صنعت نفت در کشورمان به منظور بازدید از این تأسیسات قدیمی که ورود صنعت و مدرنیته به کشورمان را در ۱۰۵ سال پیش یادآوری می کند، از زادگاه نفت بازدید می کنند. ایجاد این پارک موزه به گردآوری اطلاعات و مستندات تاریخی و تسهیل در امر تحقیق و پژوهش دانشجویان و علاقمندان نیز کمک شایانی خواهد کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ بهمن ۱۳۹۲ساعت: ۱۵:۵۵۳۸۳ بازدید