سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ EN

رشد ۵ درصدی حفاری افقی و ۱۰ درصدی خدمات ویژه حفاری در سال جاری

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در امور فنی مهندسی از رشد ۵ درصدی حفاری افقی و ۱۰ درصدی خدمات ویژه در سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۱ خبر داد. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، حمیدرضا خوشایند از انجام ۶ هزار و ۸۴ مورد خدمات فنی مهندسی در سال جاری خبر داد و گفت: این خدمات در بخش های نمودارگیری، چاه پیمایی، نمودارگیری از سیال حفاری، لوله مغزی سیار، اسیدکاری ویژه و گسترده، تزریق پذیری، حفاری با هوا، لوله گذاری چاه، حفاری فروتعادلی و نصب آویزه در چاه های در حال حفاری و بهره برداری، ارائه شده است.
وی به اشاره به انجام فعالیت های انجام شده در بخش خدمات ویژه حفاری، گفت: در سال جاری یکهزار و ۸۵ مورد عملیات ویژه در بخش های نمودارگیری، چاه پیمایی و نمودارگیری از سیال از سوی متخصصان و کارشناسان این واحد صورت پذیرفته است که از رشد ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال پیش از آن، برخوردار است.
خوشایند در مورد عملیات حفاری جهت دار و افقی نیز گفت: یکی از تخصصی ترین عملیات های پیچیده و کاملا فنی در حفاری چاه های نفت و گاز، عملیات حفاری با ابزار و تکنیک های بسیار خاص چاه های افقی و انحرافی است که تلاشگران ملی حفاری امسال موفق شدند، ۷۲ حلقه چاه را با متراژ بیش از ۳۶ هزار متر تکمیل و در مدار تولید قرار دهند که نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۱ از رشد ۵ درصدی برخوردار بوده است.
معاون مدیر عامل در امور فنی مهندسی به ارائه آمار انجام خدمات حفاری با هوا در چاه های گازی پرداخت و یادآور شد: کارشناسان مجرب اداره حفاری با هوا در مدت پیش گفته، ۲۱ هزار متر حفاری را به انجام رسانده اند که بر اساس شاخص متراژ بیش از ۴۰۰۰ متر نسبت به سال گذشته افزایش متراژ داشته است.
خوشایند تصریح کرد: در بخش حفاری زیر فشار تعادل مخزن (UBD) با بکارگیری دو مجموعه تجهیزات، ۹ عملیات (UBD) کامل و ویژه با متراژ ۲ هزار و ۱۰۰ متر انجام پذیرفت که مزایای این عملیات، بهبود تراوایی سنگ مخزن، حذف هزینه های انگیزش و آزمایش چاه و افزایش سرعت حفاری (ROP) در مخازن هیدرو کربوری کم فشار بوده است.
معاون مدیرعامل در امور فنی مهندسی، صنعت حفاری را از جمله صنایع زنجیره ای در صنایع نفت و گاز خواند و گفت: این صنعت راهبردی از بهم پیوستن تخصص های مختلف معنا می یابد و شرکت ملی حفاری ایران به عنوان بزرگترین ارائه کننده خدمات فنی مهندسی در کشور با در اختیار داشتن تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته تمامی خدمات جنبی حفاری را با کیفیت مطلوب از شروع حفاری تا بهره برداری از چاه ارائه می دهد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ بهمن ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۳۷۳۹۶ بازدید