سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ EN

طرح افزایش تزریق گاز میدان آغاجاری سال ٩٣ آماده بهره برداری می شود

شانا_ گروه نفت: طرح افزایش ظرفیت تزریق گاز میدان آغاجاری به ٢ میلیارد فوت مکعب در روز نیمه نخست سال آینده آماده بهره برداری می شود.

مدیر امور فنی شرکت نفت و گاز آغاجاری در گفت و گو با خبرنگار شانا، از برنامه ریزی این شرکت برای افزایش ظرفیت تزریق گاز میدان آغاجاری به ٢ میلیارد فوت مکعب گاز در نیمه نخست سال ٩٣ خبر داد و گفت: در صورت تامین گاز و با در مدار قرار گرفتن ۶ ردیف توربوکمپرسور ایستگاه تزریق گاز، طرح عظیم افزایش تزریق گاز میدان آغاجاری در آینده ای نزدیک به صورت کامل محقق می شود.

کوروش محمدی  ظرفیت کنونی تزریق گاز آغاجاری را یک میلیارد و ۴٠٠ میلیون فوت مکعب در روز اعلام و تصریح کرد:هم اکنون روزانه حدود ۶٠٠ میلیون فوت مکعب گاز به میدان آغاجاری تزریق می شود.

پیش از این نیز بورد، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با اشاره به اینکه از مجموع هفت توربوکمپرسور ایستگاه تزریق گاز آغاجاری، پنج دستگاه در حال کار است اعلام  کرده بود: با تکمیل پروژه فیلتراسیون، امکان تزریق گاز با ظرفیت کامل فراهم می شود.

به گزارش شانا، میدان آغاجاری از دو مخزن به هم پیوسته آسماری و بنگستان تشکیل شده است که مخزن بنگستان در سال ١٣٣۵ کشف شد و تولید نفت از آن در سال ١٣٣٩ کلید خورد؛ مخزن آسماری آغاجاری نیز در سال ١٣١۵ با حفر چاه شماره ٢ در گنبد گازی کشف و تولید از آن در سال ١٣١٨ آغاز شد.

تولید میدان آغاجاری در سال ١٣۵۵ با گذشتن از مرز یک میلیون و ١٠٠ هزار بشکه به اوج خود رسید و با افزایش عمر میدان، تولید آن به تدریج کاهش یافت. خرداد ماه سال ٨٨ با بهره برداری از طرح تزریق گاز به میدان آغاجاری، این میدان ٧٠ ساله احیا شد و هم اکنون نیز افزیش ظرفیت تزریق گاز به ٢ میلیارد فوت مکعب در راستای افزایش تولید نفت از آغاجاری در دستور کار قرار دارد.

بررسی سناریوی فشارافزایی میدان آغاجاری در کمیته مشاوران مدیریت مخازن شرکت نفت

معاون بررسی طرح های منابع هیدروکربوری برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران نیز در گفت و گو با خبرنگار شانا، مهم ترین چالش فراروی میدان آغاجاری را عملیاتی کردن کامل پروژه عظیم تزریق گازی عنوان کرد. 

کریم زبیدی با بیان اینکه تاکنون چندین مطالعه جامع روی میدان آغاجاری انجام شده است، تصریح کرد: بر اساس مطالعه اخیری که کارشناسان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب روی این میدان انجام و نتایج آن را به کمیته مشاوران مدیریت مخازن شرکت ملی نفت ایران ارائه دادند، سناریوی تزریق گاز با هدف فشارافزایی، به عنوان سناریوی بهینه شناخته شده است.

زبیدی با یادآوری اینکه هم اکنون خط لوله انتقال گاز از عسلویه به آغاجاری در مدار قرار دارد و ٢٢ حلقه چاه تزریقی میدان نیز آماده است، ادامه داد: بر اساس پیش بینی در آینده ای نزدیک، امکان تزریق روزانه ٢ میلیارد فوت مکعب به میدان آغاجاری فراهم می شود.

معاون بررسی طرح های منابع هیدروکربوری برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به مطالعه انجام شده روی میدان آغاجاری افزود: اعضای کمیته مشاوران مدیریت مخازن شرکت ملی نفت ایران با بررسی نتایج حاصل از این مطالعه، دیدگاه های خود را اعلام کردند و مقرر شد این پیشنهادها در ادامه روند مطالعه های میدان مورد توجه قرار گیرد.

به گفته وی، عمده ترین مکانیزم تولیدی میدان آغاجاری، ریزش ثقلی است و شبکه شکاف در این مخزن بسیار گسترده و قابل توجه است.

بر اساس این گزارش، کارشناسان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب سناریوی حالت تخلیه طبیعی، سناریوی تزریق گاز- تثبیت فشار نفت و سناریوی تزریق گاز- فشارافزایی را در میدان آغاجاری مورد بررسی قرار داده اند که بر مبنای آن، سناریوی تزریق گاز- فشارافزایی به عنوان سناریوی بهینه تعیین شده است.

میدان نفتی آغاجاری از قدیمی ترین میدان های شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است که در شهرستان امیدیه و در ٩٠ کیلومتری جنوب شرقی اهواز بین میادین مارون و پازنان واقع شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ بهمن ۱۳۹۲ساعت: ۱۳:۱۳۵۰۳ بازدید