سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ EN

اوپک توانایی پذیرش نفت اضافی ایران، لیبی و عراق را دارد

شانا _ گروه بین الملل: دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اعلام کرد که این سازمان می تواند نفت اضافی ایران، لیبی و عراق را بپذیرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، عبدالله البدری، دبیر کل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) دیروز (٧ بهمن) با تاکید بر این که این سازمان با اجماع از هرگونه مازاد عرضه جلوگیری می کند، اعلام کرد: اوپک قادر است که نفت اضافی مورد انتظار ایران، عراق و لیبی را اداره کند.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی و کویت به منظور جبران افت تولید نفت لیبی و عراق و تحریم های غرب علیه ایران، تولید نفت خود را افزایش داده اند.

تحلیلگران می گویند: حل و فصل این مسائل می تواند حداقل روزانه دو میلیون بشکه نفت به تولید اوپک بیفزاید.

البدری در کنفرانس خاورمیانه و آفریقای شمالی ٢٠١۴ در موسسه چتم هاوس لندن به خبرنگاران گفت: زمانی که نفت ایران، لیبی و عراق به بازار بازگردد، ما به آنها کمک می کنیم و اوپک نیز همانند پیش خواهد بود.

وی افزود: ما در گذشته با مشکلات زیادی روبه رو بوده ایم و توانسته ایم بر این مشکلات چیره شویم و این مسئله نیز حل و فصل می شود.

اوپک، تامین کننده بیش از یک سوم نفت جهان، سقف تولید گروهی روزانه ٣٠ میلیون بشکه را برای ١٢ عضو خود تعیین کرده است و هیچ یک از اعضا سهمیه های جداگانه ندارند؛ این موضوع می تواند کاهش تولید را برای این سازمان سخت تر کند.

اما البدری که اغلب می گوید  محدودیت های فردی تولیدی در سقف تولید روزانه ٣٠ میلیون بشکه اوپک وجود دارد، اعلام کرد: اعضای اوپک از سهم خود در سقف تولید گروهی آگاه هستند.

وی افزود: زمانی که ما درباره سقف تولید روزانه ٣٠ میلیون بشکه به توافق رسیدیم، هر یک از اعضا سهم تولید خود را می دانستند، به همین منظور وقتی که لیبی و ایران نیز به بازار بازگردند، هر یک از کشورهای عضو از سهم خود آگاه می شوند.

سهیل بن محمد المزروعی، وزیر نفت امارات نیز که در این کنفرانس حضور داشت، گفت: ازسرگیری تدریجی تولید و صادرات نفت ایران نگرانی زیادی ندارد.

وی اظهار کرد: من نگران نیستم و دارم واقعیت را به شما می گویم، لازم است که چشم انداز وسیع تر و بهتری را درنظر بگیرید.

المزروعی گفت: نگرانی اوپک حفظ تعادل بازار است.

اعتراض ها و اعتصاب ها در لیبی، خشونت ها و شرایط بد جوی در عراق به همراه تحریم های غرب علیه ایران به افت تولید اوپک در سال گذشته میلادی کمک کرده است.

ارزیابی های ماه جاری میلادی (ژانویه) رویترز نشان می دهد که تولید نفت اوپک در ماه دسامبر ٢٠١٣ به پایین ترین سطح از ماه مه ٢٠١١ رسیده و از روزانه ٢٩ میلیون و ۶۴٠ هزار بشکه در ماه نوامبر ٢٠١٣ به حدود ٢٩ میلیون و ۵٣٠ هزار بشکه در ماه دسامبر این سال رسیده است.

البدری از اظهارنظر و پیش بینی درباره نتیجه نشست بعدی اوپک در ماه ژوئن خودداری کرد و گفت: قیمت ها برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در سطوح کنونی (حدود ١٠٧ دلار برای هر بشکه نفت خام برنت) مناسب است.

چشم انداز افزایش تولید نفت عراق و این که آیا این کشور موافقت می کند که تحت پوشش سهمیه بندی تولید اوپک قرار بگیرد یا خیر از مدت ها پیش موضوع مورد بحث اوپک بوده است.

البدری گفت: فکر نمی کنم که مذاکره ای درباره تولید عراق در سال جاری میلادی داشته باشیم.

وزیر نفت ایران نیز ابراز اطمینان کرده بود که اوپک قادر است تا نگاه درستی نسبت به ایران داشته باشد و از اعضایی که قصد دارند به جایگاه پیشین خود بازگردند پشتیبانی کند.

اعضای اوپک که ۴٠ درصد نفت جهان را تامین می کند، در صد و شصت و چهارمین نشست این سازمان در وین اتریش تصمیم گرفتند سقف تولید روزانه ٣٠ میلیون بشکه اوپک را ثابت نگاه دارند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ بهمن ۱۳۹۲ساعت: ۱۳:۱۲۳۸۴ بازدید