سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ EN

بزرگترین طرح افزایش ظرفیت در خلیج فارس به تولید زودهنگام رسید

شانا _ گروه نفت:تولید نفت میدان رشادت در قالب طرح تولید زودهنگام به ١۵ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

سعید حافظی در گفت و گو با خبرنگار شانا گفت: پیش بینی می شود به زودی تولید میدان نفتی رشادت با استمرار تولید انرژی برق در سکوهای دریایی این میدان به ١٨ هزار بشکه در روز برسد.

این در حالی است که شرکت نفت فلات قاره ایران فروردین ماه سال گذشته از تحقق تولید زود هنگام میدان رشادت و افزایش تولید روزانه نفت این میدان به بیش از ٢٠ هزار بشکه خبر داده بود.

بر اساس برنامه هم اکنون تولید زودهنگام از این میدان با استفاده از یک حلقه چاه جدید و تعدادی از چاه های قدیمی مطرح است؛ ضمن آنکه تا کنون روزانه ٧ تا ٨ هزار بشکه نفت از چاه های قدیمی این میدان تولید می شود؛ تولید زودهنگام از میدان رشادت بوسیله پنج حلقه چاه تولیدی و یک سکوی W۴ انجام می شود و با بهره برداری از این بخش طرح، ظرفیت تولید نفت میدان رشادت به ٢٠ هزار بشکه در روز افزایش می یابد.

 آغاز حفاری چاه های جدید در انتظار تامین کالا 

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران با بیان این که هم اکنون برای آغاز حفاری چاه های جدید در میدان نفتی رشادت در انتظار تامین کالا هستیم، گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده تولید این میدان با اجرای عملیات حفاری جدید و نصب سکوها به ٧۵ هزار بشکه در روز افزایش می یابد.

بخش مهمی از افزایش تولید میدان رشادت با اجرای تزریق آب، گاز و نصب پمپ‌های درون چاهی انجام می‌شود، در این طرح حفاری ٢٩ حلقه چاه (١١ حلقه چاه تولیدی و ١٨ حلقه چاه تزریقی آب) پیش‌بینی شده است.

هدف نهایی از اجرای طرح توسعه میدان نفتی رشادت افزایش تولید نفت در این میدان تا ٧۵ هزار بشکه در روز و بازسازی و نوسازی تاسیسات آن است؛ این طرح بزرگترین طرح افزایش ظرفیت تولید در خلیج فارس به شمار می رود و با اجرای طرح تولید زودهنگام حدود ١٠ تا ١٢ هزار بشکه به ظرفیت تولید آن افزوده می شود.

مراحل تکمیلی ساخت سکوهای P۴ و Q۴ 

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران با اشاره به نصب پنج سکو برای اجرای طرح توسعه میدان رشادت گفت: همه جکت های این میدان به همراه دو سکوی W٠ و W۴ نصب و ساخت سکوهای P۴ و Q۴ که شرکت صدرا سازنده آنها است، در حال تکمیل شدن است.

با راه‌اندازی کامل طرح توسعه میدان رشادت، گازهای همراه به وسیله یک خط لوله به سکوی kkp میدان سلمان برای استفاده در بخش‌های مختلف ارسال می‌شود و هم اکنون عملیات ساخت این خط لوله به پایان رسیده است.

میدان نفتی رشادت (رستم) در ۱۰۸ کیلومتری جنوب غربی جزیره لاوان در آب‌های خلیج فارس واقع شده است. بهره‌برداری از نفت سبک این میدان با ای.پی.آی ٣۶ از سال ۱۳۴۷ آغاز شد.

این میدان دارای ١۴ حلقه چاه است و نفت تولیدی آن به وسیله خط لوله ١٨ اینچ به طول ١٠٨ کیلومتر همراه با نفت میدان رسالت برای ذخیره‌سازی به جزیره لاوان ارسال می‌شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ بهمن ۱۳۹۲ساعت: ۱۳:۱۱۳۹۱ بازدید