سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ EN

سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران ریسک‎ و هزینه بسیار پایینی دارد

رئیس جمهوری در جمع مدیران ارشد شرکت های بزرگ نفتی جهان در داووس سوئیس، فرصت های سرمایه گذاری در بخش های نفت و گاز ایران را بسیار فراوان و ریسک هزینه ها را بسیار پایین برشمرد. 

به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه (سوم بهمن) در حاشیه چهل و چهارمین نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس در همایش “صنعت نفت و گاز ایران و چشم انداز همکاری‌ها” که با حضور مدیران ارشد شرکت‌های بزرگ نفتی جهان برگزار شد، حضور یافت و طی سخنانی ضمن تشریح ظرفیت‌های ایران در صنعت نفت و گاز، برنامه‌های آینده ایران در حوزه همکاری‌های نفتی و تدوین قراردادهای جدید همکاری در این زمینه، فرصت‌ها در ایران را فراوان و ریسک و هزینه‌های صنایع نفت و گاز ایران را بسیار پایین توصیف کرد.

مشروح سخنان دکتر روحانی به شرح زیر است: “خوشحالم که توانستم در جمع مدیران ارشد شرکت‌های فعال و برجسته در صنعت نفت و گاز جهان حضور یابم تا برخی دیدگاه‌هایم در چشم انداز همکاری‌ها در زمینه نفت و گاز را با شما در میان بگذارم.

رشد اقتصاد جهانی در دهه‎های پیش رو و بهبود استاندارد زندگی در جهان در حال توسعه همراه با افزایش جمعیت بشر، رشد مصرف انرژی را اجتناب‎ناپذیر نموده است. در میان حامل‌های انرژی علی‌رغم تلاش همه جانبه فناوری جهانی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، سهم آنها در سبد انرژی مصرفی از ۱۰ درصد تجاوز نخواهد کرد، حال آنکه طی دو دهه آینده با همه تحولات، سهم نفت و گاز در سبد انرژی مجموعاً از ۶۵ درصد فراتر خواهد بود.

حال با این فرض حتی با ملاحظه تحولات در بازار نفت و گاز تولیدی از شیل، طی دوره پیش رو، تنها با اتکای بر تولید نفت و گاز از میدان‌های متعارف و به ویژه در مناطق با ظرفیت بالاست که می‌توان انرژی مورد نیاز بازار مصرف را تامین کرد.

همه حضار محترم به خوبی می‌دانند که ایران از از نظر ذخایر گاز در رتبه نخست جهانی و از نظر ذخایر نفت در رتبه سوم جهانی قرار دارد؛ ایران در طول بیش از یکصد سال گذشته چه پیش از انقلاب و چه پس از آن همواره نقشی مسوولانه در تامین به موقع انرژی جهانی ایفا کرده است.

تحولات دیپلماتیک آغاز شده در جهت حل مساله هسته‌ای ایران که آن را روندی رو به جلو می‌دانیم، نهایتا به ایجاد شرایط مناسب در زمینه روابط ایران با غرب منجر خواهد شد و این می‌تواند همکاری‌های ما را در همه جهات خصوصاً عرضه انرژی مصرفی جهان و رفع نگرانی‌های موجود در این رابطه، گسترش دهد.

در اینجا مایلم در حضور شما مدیران برجسته شرکت‌های معتبر نفتی جهان به بیان نکاتی مهم در ارتباط با صنعت نفت ایران بپردازم:

وزارت نفت ایران در حال حاضر بازنگری مدل و ساختار قراردادهای بالادستی نفت را در دستور کار خود دارد. مهمترین اهدافی که در این بازنگری دنبال می‌شود عبارتست از:

– رفع هرگونه موانع فنی، مالی و حقوقی در چهارچوب قواعد پذیرفته شده بین‌المللی برای توسعه و گسترش همکاری‌های صنعت نفت ایران با شرکت‌های بزرگ نفتی

– جلب همکاری‌های شرکت‌های نفتی بین‌المللی و مشارکت آنها در فرآیند اکتشافات و توسعه میادین، خصوصاً طرح‌های افزایش بازیافت در میادین بزرگ نفتی ایران و نیز توسعه این مشارکت‌ها در همه مناطق خشکی و دریایی شامل همکاری‌های فنی، مالی و مدیریتی

– انتقال فناوری‎های مدرن به بخش‌های اکتشاف و تولید در صنعت نفت و گاز کشور و ارتقاء ظرفیت‌های داخلی با هدف ورود همراه و یا مستقل شرکت‌های عملیاتی ایرانی به بازارهای بین‌المللی.

وزارت نفت ایران درصدد است تا برای دریافت نظرات شرکت‎های نفتی جهان و صاحب نظران این صنعت، ساختار جدید قراردادهای نفتی خود را در همایشی بین‌المللی، طی ماه‌های آتی به بحث و هم‌اندیشی بگذارد.

در این ارتباط، مدل همکاری‌های درازمدت، سازماندهی مشترک عملیات اکتشاف و توسعه و البته دریافتی متناسب با ریسک‌هایی که شرکتها پذیرا می‌شوند، منظور خواهد شد.

بدون شک در مدل‎ جدید قراردادهای نفتی ایران، حذف آنچه که مانع انجام پرداخت‌های کامل، سود قابل قبول و انگیزه‌های بهره‌برداری از میدان‌های نفتی با بیشترین بازیافت، مدنظر قرار خواهد گرفت.

همانگونه که اشاره شد، پتانسیل عظیم نفت و گاز ایران، و نوع ساختارهای زمین‌شناسی آن، کشور را به مکانی مطلوب جهت سرمایه‌گذاری نفتی تبدیل کرده است. به طوری که میزان ریسک و هزینه شرکت‌ها بسیار کم و به هیچ وجه قابل قیاس با دیگر نقاطی که هم‌اکنون در حال سرمایه‌گذاری بوده و گاهی هزینه‌ها و ریسک‎های تا ده برابری را پذیرا هستند، نمی‌باشد.

لذا فرصت‌ها در ایران بسیار فراوان و ریسک‎ها و هزینه‌ها بسیار پایین است، خصوصاً با مدل‌های جدید قراردادی و رفع موانع گذشته می‌توان گفت که همه چیز برای آغاز دوره‌ای جدید از همکاری‌ها بین این صنعت و شرکت‌های بزرگ و معتبر نفتی فراهم گردیده است که از هم‌اکنون ازشما وهمه آنها دعوت می‌‌کنم.

در میان طرح‌هایی که گفته شد ده‌ها بلوک اکتشافی امیدوارکننده با احتمال موفقیت بالای ۷۰ درصد وجود داردکه افقی عظیم را پیشِ‌روی این صنعت جهانی قرار می‌دهد.

ما در توسعه میدان‌های نفتی غرب ایران از جمله میدان‌های آزادگان، یادآوران، دارخوین، یاران و چند میدان دیگر، قادر به افزایش ظرفیت تولید نفت ایران به میزان یک میلیون بشکه در روز می‌باشیم. وزارت نفت ما در برنامه خود در افقی چهار ساله، افزایش ظرفیت تولید نفت از این میدان‌ها را به میزان ۷۰۰ هزار بشکه در روز منظور کرده است.

افزایش بازیافت نفت، به ویژه از میدان‎های در حال بهره‎برداری ایران از اولویت‎های دیگر وزارت نفت می‎باشد که در این زمینه، فضایی گسترده برای جلب همکاری شرکت‎های معتبر نفتی، وجود دارد. میدان‎های عظیم اهواز آسماری، مارون آسماری، بی‌بی‌حکیمه، گچساران، آغاجاری، رگ سفید، منصوری آسماری، پازنان، کَرَنج، پارسی و شادگان از این جمله میدان‌ها می‎باشند.

آنچه گفته شد در حوزه بالادستی نفت بود که می‎توان بر آن‎ها، ایجاد چندین واحدNGL برای تولید خوراک برای پتروشیمی‌ها و سرمایه گذاری عظیم برای نوسازی تاسیسات موجود نفت، جمع‎آوری گازهای همراه نفت در حال سوختن در مناطق خشکی و دریایی ایران را نیز افزود.

در زمینه گاز باید بگویم که میدان پارس جنوبی به عنوان بزرگترین میدان گازی مستقل جهان، هم‌اکنون طرح‌های این میدان علاوه بر ۱۰ فاز قبلی درحال تولید، معادل ۱۷ فاز متعارف دیگر با ظرفیت فراتر از ۴۵۰ میلیون متر مکعب در روز گاز طبیعی و حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز میعانات گازی در برنامه توسعه می‌باشد. این ظرفیت تولیدی گاز همراه با دیگر طرح‌ها می‌تواند چهره منطقه و جهان را در این بخش متأثر کرده و تغییر دهد. طرح‌های مرتبط با این گسترش شامل احداث واحدهای LNG جهت صدور به کشورها و بازارهای فراتر از منطقه نیز از دیگر پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری به صورت توأمان با طرح‌های این میدان می‌باشد.

در زمینه صادرات گاز باید بگویم که امروز همسایگان ما، خصوصاً در ساحل جنوبی خلیج‌فارس به دلیل توسعه‌ بخش‌های مختلف، نیازمند به گاز می‌باشند. هم‌اکنون برخی از این کشورها به واردات LNG روی آورده‌اند، در حالی که با خط لوله می‌توان همه نیازهای آنها را برطرف و همکاری‌های انرژی را به سایر بخش‎های سیاسی و اقتصادی و تجاری توسعه داد. طرح‌های LNG برای صدور به بازارهای دورتر نیز در دست برنامه‌ریزی و اجرا می‌باشند که این امکان سرمایه‌گذاری و مشارکت شرکت‌های بین‌المللی را در این عرصه فراهم خواهد نمود.

علاوه بر موارد بالادستی، در بخش پایین دستی نفت نیز برنامه‎های گسترده‎ای برای نوسازی پالایشگاه‎های موجود و ایجاد پالایشگاه‎های جدید پیش‌بینی شده است.

در زمینه توسعه صنعت پتروشیمی اشاره می‌نمایم که خوراک تقریبا نامحدود و ارزانی که در فازهای مختلف پارس جنوبی و نیز از واحدهای NGL جدید در کنار میدان‌های نفتی حاصل می‌شود، بهترین زمینه را برای ایجاد واحدهای پتروشیمی جدید فراهم می‌سازد. برنامه وسیعی برای توسعه واحدهای جدید پتروشیمی در کشور طراحی شده که به سرمایه گذاری قریب ۷۵ میلیارد دلار در نزدیک به ۸ سال نیاز دارد. این سرمایه‌گذاری‌ها تولید پتروشیمی ایران را ازحدود ۲۰ میلیارد دلا ردر سال به بیش از ۷۰ میلیارد دلار در سال افزایش خواهد داد. این حجم عظیم از سرمایه‌گذاری فرصت‌های زیادی را برای سرمایه‌گذاران، سازندگان و مهندسان در داخل و خارج از ایران فراهم می‌کند.

علاوه بر موارد پیش گفته، دولت در صدد آن است که افزون بر نقشی که شرکت ملی نفت ایران در حوزه داخلی کشور ایفا می‌کند، نقشی بین المللی را نیز متناسب با شرایط موجود جهانی برای آن تعریف کند. از جمله با هدف «تضمین بازار» اهداف سرمایه‌گذاری در خارج کشور را نیز دنبال می‌نماید. این اهداف می‌تواند به طور مستقل و یا با مشارکت شرکت‌ها و کشورهای خارجی انجام گردد و طرح‌های مورد نظر شرکت‎ها نیز جهت سرمایه‌گذاری‎ها مورد توجه قرار خواهد گرفت.

همان گونه که پیش از این هم اشاره کردم، ما به خوبی به مسوولیت خود در تامین به موقع انرژی مورد نیاز جهان آگاه هستیم. هرگونه حرکت و یا سیاستی که از این فرآیند طبیعی جلوگیری نماید، نظیر تحریم‌های غیر قانونی، در حقیقت حرکتی نه فقط علیه یک کشور بلکه علیه همه جهان و مردم آن می‌باشد.

ایران از همه جنبه‌ها خود را برای دوران جدید در حوزه نفت اماده کرده است و در بخش‌های مختلف بالادستی و پایین دستی نفت و گاز علاقه مند به جلب همکاری و مشارکت شرکت‌های معتبر در این عرصه می‎باشد و امیدوارم در آینده نزدیک شاهد حضور و مشارکت شما در میدان‌های نفتی ایران باشم.”

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ بهمن ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۱۳۴۳۸ بازدید