سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ EN

اتکای اقتصاد به درآمدهای نفتی راه را بر تولید و تفکر نوگرایانه می بندد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، اقتصاد نفتی را یکی از مصائب روز بسیاری از کشورهای در حال توسعه خواند و گفت: اتکای اقتصاد بر پایه درآمدهای نفتی راه را بر تولید و تفکر نوگرایانه می بندد. 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسن ابوترابی فرد در همایش ملی تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی که هم اکنون (چهارشنبه؛ ۲ بهمن) در محل سالن همایش های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت در حال برگزاری است، اقتصاد نفتی را یکی از مصائب روز بسیاری از کشورهای در حال توسعه خواند و گفت: اتکای اقتصاد بر پایه درآمدهای نفتی راه را بر تولید و تفکر نوگرایانه می بندد، این در حالی است که اقتصاد مقاومتی به همراه ارتقا تولید داخلی موجبات پیشرفت را فراهم می کند.
ابوترابی فرد، در تشریح عنوان این همایش (تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی)، گفت: بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران، نماد تمامی ارزش های دینی، بسیجی، متعهد و عالم به مسائل هستی است.
وی افزود: علم و شکوفایی معرفت جامعه بشری نیازمند امر پژوهش است و همان طور که از عنوان این همایش (تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی) بر می آید، شرایط جامعه اقتضاء می کند که ظرفیت گره گشای بسیج معطوف به حوزه پژوهش شود تا جامعه ایرانی بتواند در عرصه تولید علم، گوی سبقت را از دیگران برباید.
ابوترابی فرد، رشد و شکوفایی پژوهش در کشور را یک ضرورت خواند و گفت: رشد اقتصادی در گرو حرکت به سمت تولید و قطع وابستگی به فروش نفت و فرآورده های نفتی است، ضمن اینکه باید امور تصدی گری به بخش خصوصی واگذار شود.
وی با اشاره به آغاز بحران های اقتصادی در گستره جهانی و ناکارآمدی اقتصاد سرمایه داری در حل ریشه ای این مشکلات طی چند سال اخیر، گفت: این امر که همزمان با تشدید فشار تحریم های بین المللی علیه ایران بوده است، موجب شد تا رهبر معظم انقلاب، مدل اقتصاد مقاومتی را به عنوان الگویی جدید و جایگزین مطرح کند.
اقتصاد مقاومتی یک رویکرد استراتژیک برای رسیدن به رشد اقتصادی است
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اقتصاد مقاومتی یک رویکرد استراتژیک برای نیل به رشد و تعالی اقتصادی و کاهش وابستگی به عناصر بیگانه و در نهایت تضمین استقلال کشور در تمامی زمینه هاست.
ابوترابی فرد با بیان اینکه برای استفاده درست از نفت در اقتصاد ملی راهی جز تزریق درآمد های نفتی به سرمایه گذاری مولد و کمک به بخش خصوصی برای سرمایه گذاری نداریم، افزود: نفت برای بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای جنوب غربی آسیا تبدیل به یک مصیبت شده به طوری که نه تنها اقتصاد آنها را تبدیل به یک اقتصاد ضعیف کرده بلکه زمینه استثمار و غارت این کشور ها را نیز فراهم کرده است.
وی با طرح این سوال که از رانت استثنایی و بی بدیل نفت و گاز چگونه باید استفاده کرد، گفت: آیا این رانت بزرگ باید ابزار قدرتمندی در دست دولت برای اعمال هزینه بیشتر، کاهش کارایی و بزرگ شدن آن و خلق شرکت های دولتی ناکارآمد و پرهزینه باشد یا ابزاری باشد در خدمت اقتصاد ملی و رشد و توسعه سرمایه گذاری بخش غیر دولتی.
ابوترابی فرد افزود: باید از فرصت تحریم ها، همانند دوران دفاع مقدس که مصائب زیادی بر ما تحمیل کرد اما دروازه استقلال و عزت ملی را به روی ما گشود، استفاده کنیم، زیرا تحریم ها همانند دفاع مقدس می تواند در رشد بالندگی و افزایش قدرت نظام نقش مهمی را ایفا کند و مصیبت نفت را به موهبت نفت تبدیل کند.
وی با تاکید بر ضرورت قطع رابطه دولت با درآمدهای حاصل از نفت، گفت: اگر این اتفاق می افتاد، به طور قطع اکنون ما بودیم که با تهدید بستن شیرهای نفت می توانستیم آمریکا و کشورهای غربی را تهدید کنیم نه اینکه آنها ما را به محدودیت عرضه نفت تهدید کنند.
ضرورت تبدیل اقتصاد کشور به اقتصادی درون زا
ابوترابی فرد افزود: باید برای تبدیل اقتصاد کشور به اقتصادی درون زا تمام تلاش خود را به کار بندیم. منظور از اقتصاد درون زا یعنی آنچه در عرصه دفاعی کشور رخ داده و کشور را به کشوری کارآمد در عرصه جهانی تبدیل کرده است. امروز قدرت دفاعی ایران در جایگاهی قراردارد که قدرت نظامی آمریکا در منطقه را مهار کرده است.
وی ادامه داد: آنچه در قدرت دفاعی کشور رخ داده است می تواند در اقتصاد ملی و در سطح بالاتری رخ دهد. این ایده و تفکر باید در قوای سه گانه شکل بگیرد در ضمن مردم نباید در فکر هزینه های بیشتر باشند، بلکه باید در اندیشه تقویت اقتصاد ملی، افزایش ظرفیت سرمایه گذاری، رشد تولید اشتغال و افزایش سود ناخالص داخلی باشند که این امر قابل دستیابی است.
ابوترابی فرد با اشاره به تاسیس صندوق توسعه ملی بنا به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی و با همکاری مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: بر اساس قانون، دولت باید ٢٠ درصد درآمد های نفتی خود را به صندوق توسعه ملی واریز کند تا از محل این صندوق سرمایه گذاری مولد از سوی بخش غیر دولتی انجام شود.
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امیدوارم با کاهش هزینه های دولت (هزینه اداره کشور)، قطع رانت نفت و هدایت آن به اقتصاد ملی، شاهد یک انقلاب بزرگ در سطح کشور، باشیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ بهمن ۱۳۹۲ساعت: ۱۱:۵۸۴۵۳ بازدید