سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ EN

درآمدهای بلوکه شده نفتی ایران صرف نیازهای ضروری می شود

معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی گفت: درآمدهایی بلوکه شده نفتی صرف خرید هواپیما و قطعات خودرو می شود.  
علی ماجدی؛ معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی روز شنبه (٢٨ دی) در گفت و گو با روزنامه وال استریت ژورنال گفت: احتمال می رود تهران چهار میلیارد و ۵٠٠ میلیون دلار از درآمدهای بلوکه شده نفتی خود را که قرار است در پی توافق هسته ای ژنو آزاد شود، صرف خرید مواد غذایی، هواپیما، ماشین آلات و قطعات خودرو از آمریکا و اروپا کند.
وی گفت: آزادسازی این پول پنجره جدیدی از همکاری با اروپا و آمریکا را خواهد گشود. با اجرایی شدن توافق هسته ایران و کشورهای غربی ، چهار میلیارد و ۵٠٠ میلیون دلار از درآمدهای نفتی مسدود شده ایران آزاد می شود.
تسهیل موقت برخی تحریم های اقتصادی علیه ایران به ایران امکان می دهد تا کالاهای غربی مانند قطعات خودرو و هواپیما و فلزات با ارزش خریداری کند و تولیداتی مانند محصولات پتروشیمی را بفروشد.
توافقنامه هسته ای ژنو بخشی از درآمدهای نفتی ایران را که تهران قادر به دسترسی به آن نبوده است را آزاد می کند.
 تسهیل تحریم های اقتصادی علیه ایران به طور رسمی از دیروز (٣٠ دی) آغاز شد. گرچه به گفته مقام های حوزه صنعت احتمال می رود بسیاری از شرکت های جدیدی که قادر به انجام داد و ستد با ایران می شوند به هفته ها یا حتی ماه ها زمان نیاز داشته باشند تا موانع قانونی و تدارکات مورد نیازی را که ممکن است پیش روی از سرگرفتن روابط تجاری با ایران باشد، رفع کنند.
این توافق هسته ای تاثیر قابل توجهی بر صادرات نفت خام ایران که تا حدود روزانه یک میلیون بشکه کاهش پیدا کرده نخواهد گذاشت اما امیدها برای بازگشت شرکت های بزرگ بین المللی انرژی به ایران را افزایش داده است.
در همین حال سید مهدی حسینی، رئیس کمیته تدوین و بازنگری قراردادهای جدید نفتی ایران روز شنبه در مصاحبه ای با همین روزنامه از بازنگری در قراردادهای نفتی خبر داد تا مسیر بازگشت شرکت های بزرگ نفتی غربی که از سال ٢٠١٠ در پی تحریم های اتحادیه اروپا مجبور به خروج از ایران شدند، هموار شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ بهمن ۱۳۹۲ساعت: ۱۳:۲۳۳۳۲ بازدید