سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ EN

نقشه راه فناوری انرژی کارآمد، تجدید پذیر و محیط زیست تدوین می شود

رئیس پژوهشکده علوم و فناوری انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تدوین نقشه راه فناوری انرژی کارآمد، تجدید پذیر و محیط زیست خبر داد. 
یداله سبوحی، درنشست نوزدهمین شورای راهبری توسعه فناوری های انرژی کارآمد، تجدید پذیر و محیط زیست که عصر روز یکشنبه (۸ دی ماه) با حضور اعضای این شورا برگزار شد، با اعلام این خبر گفت:  ستاد شورای راهبری توسعه فناوری های انرژی کارآمد، تجدید پذیر و محیط زیست با تشکیل کارگروهی از چهار شرکت اصلی وزارت نفت، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، پژوهشگاه صنعت نفت و سایر شرکت ها درصدد تدوین نقشه راه فناوری انرژی کارآمد، تجدید پذیر و محیط زیست است.
وی انطباق با توسعه پایدار، امنیت انرژی، کاهش واردات انرژی، خوداتکایی فنی، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و رعایت شاخص های اجتماعی را از اولویت های تدوین نقشه راه فناوری انرژی کارآمد، تجدید پذیر و محیط زیست عنوان کرد.
سبوحی، شناسایی اسناد بالادستی، بررسی حجم و وزن بخش های مختلف سیستم انرژِی، شناسایی روش های توسعه فناوری، شناسایی فناوری و سر فصل های تحقیقاتی مورد نیاز و اولویت بندی فناوری ها و عناوین فعالیت های تحقیقاتی را از مراحل کار تدوین نقشه راه فناوری انرژی کارآمد، تجدید پذیر و محیط زیست مطرح کرد.
ستاد نفت، گاز و زغال سنگ در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل می شود
رئیس پژوهشکده علوم و فناوری انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین از تشکیل ستاد نفت، گاز و زغال سنگ در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد و افزود: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، دستور تشکیل ۳ ستاد در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دستور کار قرار گرفت که بر اساس آن ستاد بهینه سازی انرژی و محیط زیست ماه گذشته ابلاغ و تشکیل شد.
به گفته وی تشکیل ستاد صنعت دریانوردی، ستاد نفت، گاز و زغال سنگ از برنامه های آتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که بزودی تشکیل خواهند شد.
رئیس پژوهشکده علوم و فناوری انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: تشکیل این ستاد در اهداف شورای راهبری توسعه فناوری های انرژی کارآمد، تجدید پذیر و محیط زیست ایجاد هم افزایی می کند.
وی افزود: از سال۱۳۸۴ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به طور ویژه در توسعه فناوری های کارآمد در بخش های مختلف کشور توجه جدی کرده و در این بخش تا کنون ۱۱ ستاد تشکیل شده است.
سبوحی ستاد نانو، زیست فناوری، ستاد داروهای گیاهی، هوا نوردی، خشکسالی و محیط زیست را از ستاد های توسعه فناوری های راهبردی تشکیل شده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بخش توسعه فناوری های کارآمد کشور عنوان و تصریح کرد: تهیه سند ملی علمی و فناوری کشور در زمینه های یاد شده بر عهده این ستادها است.
وی توضیح داد: پس از اینکه سند ملی علمی و فناوری کشور از طریق ستادها تهیه شد به معاونت علمی و فناوری شورای فرهنگی ارسال و بعد از تصویب در این معاونت، تمامی دستگاه های اجرایی موظف به اجراو تعریف پروژه های خود براساس این سند هستند.
سبوحی وظیفه ستاد را ایجاد هماهنگی بین نهاد ها و دستگاه های اجرایی کشور خواند و افزود: در زمینه بهینه سازی اهداف مشخص تر و زیر ساخت های بهتری در مقایسه با سایر ستاد های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وجود دارد.
وی به ضرورت توجه بهینه سازی مصرف انرژی در سند راهبردی و توسعه چشم انداز بیست ساله و همچنین برنامه پنجم توسعه اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: برایی تحقق اهداف یکی از وظایف ستاد بهینه سازی انرژی ومحیط زیست ایجاد تعادل در بازار عرضه و تقاضا دانش و فناوری است.
ضرورت ایجاد تعادل در بازارعرضه و تقاضا دانش و فناوری
سبوحی لازمه ایجاد تعادل در بازارعرضه و تقاضا دانش و فناوری را هماهنگی و بسیج بخش های مختلف دانست و افزود: بهینه سازی مصرف انرژی علمی فرا رشته ای است  که با هماهنگی تمامی بخش ها و ایجادهم افزایی بین شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها محقق می شود.

تشکیل دبیرخانه دایمی شورای راهبری توسعه فناوری های انرژی کارآمد، تجدید پذیر و محیط زیست
همچنین امید شاکری؛ مدیر پژوهش و فناوری شرکت بهینه سازی مصرف سوخت شرکت ملی نفت ایران، که در این نشست حضور داشت، از تشکیل دبیرخانه دایمی در این شرکت برای شورای راهبری توسعه فناوری های انرژی کارآمد، تجدید پذیر و محیط زیست خبر داد و افزود: وظایف این دبیر خانه در قالب یک آیین نامه در شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در حال تدوین است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ دی ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۵۵۶۲۰ بازدید