سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ EN

منابع مالی فازهای پارس جنوبی متناسب با پیشرفت پروژه تامین می شود

معاون وزیر نفت در جریان سفر به پایتخت انرژی کشور گفت: متناسب با پیشرفت پروژه اعتبار لازم برای توسعه فازهای پارس جنوبی تامین می شود. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رکن الدین جوادی در جریان بازدید از پنج فاز میدان مشترک پارس جنوبی در جمع کارفرمایان و پیمانکاران، با تاکید بر ضرورت شتاب بخشی در روند توسعه فازهای پارس جنوبی گفت: ضروری است پیشرفت بخش های خشکی و دریای فازهای پارس جنوبی به صورت همزمان و متناسب با یکدیگر انجام شود.
به گفته معاون وزیر نفت، متناسب با ارائه صورت وضعیت، تایید آن (از سوی کارفرما) و پیشرفت پروژه اعتبار لازم برای توسعه فازهای پارس جنوبی تامین می شود.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در جریان بازدید از عسلویه روز گذشته (٨ دی) در جلسه ای پنج ساعته در جمع مجریان و پیمانکاران فازهای ١٣، ١۴،١٩، ٢٠ و ٢١ میدان مشترک پارس جنوبی در جریان آخرین وضعیت پشرفت این فازها در بخش خشکی و دریا قرار گرفت. مشکلات پیش روی توسعه فازهای یاد شده از سوی پیمانکاران و مجریان مطرح و راهکارهای لازم از سوی معاون وزیر نفت ارائه شد.
همزمان با توسعه فازهای در اولویت پارس جنوبی از جمله فازهای ١٢، ١۵ و ١۶، ١٧ و ١٨ توسعه دیگر فازهای پارس جنوبی نیز در دست انجام است. براساس این گزارش، معاون وزیر نفت امروز (٩ دی) نیز بازدید میدانی از فازهای در اولویت دوم توسعه شامل، ١٣، ١۴،١٩، ٢٠ و ٢١ داشت.
معاون وزیر نفت همچنین امروز (٩دی) از تاسیسات میترینگ پایانه صادرات میعانات گازی عسلویه با هدف بررسی روند صادرات این فرآورده استرتژیک بازدید کرد و درجریان آخرین گزارش شرایط فنی و عملیاتی و فرآیندهای ورود، اندازه گیری و بارگیری میعانات گازی پار س جنوبی قرار گرفت.
بر پایه این گزارش، میعانات گازی پارس جنوبی از فازهای ١ تا ١٠ به وسیله خطوط لوله ارسال و پس از عبور از سیستم های اندازه گیری خودکار، به دو گوی شناور در ساحل پارس جنوبی منتقل می شود.
بیژن زنگنه، وزیر نفت شهریور امسال در نخستین بازدید خود از پارس جنوبی با تاکید بر این که همه توان را روی پایان کار فازهای ١٢، ١۵ و ١۶ ، ١٧ و ١٨ قرار داده ایم، گفته بود: این فازها به عنوان اولویت دارترین فازهای در حال توسعه هستند و توسعه فازهای دیگر پارس جنوبی از جمله ١٩، ١۴، ٢١ تا ٢٣ یک ماه تا یک ماه و نیم بعد، پس از این که مشکلات جدی سه طرح گازی یاد شده (١٢، ١۵ و ١۶ ، ١٧ و ١٨) حل شد، به صورت جدی پیگیری می شود.
به گفته وزیر نفت، با بهره برداری از فازهای ١٢، ١۵ و ١۶، ١٧ و ١٨ روزانه ٢٠٠ میلیون متر مکعب گاز و ٣٠٠ هزار بشکه میعانات گازی تولید می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ دی ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۵۴۳۵۶ بازدید