سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

بخش پاکستانی خط لوله صلح، پس از لغو تحریم‌های ایران تکمیل می شود

وزیر نفت پاکستان با اشاره به نیاز این کشور به خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان اعلام کرد: اسلام‌آباد به محض لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران تعهد خود را عملی می کند. 
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، به نقل از پرس‌ تی ‌وی، شاهد خاقان عباسی؛ وزیر نفت پاکستان گفت: اسلام‌آباد به این پروژه نیاز دارد و خواهان تکمیل آن است.
وی توضیح داد: نیمی از کار احداث این خط لوله تکمیل شده است و دولت پاکستان در نظر دارد، تا سهم خود در این پروژه را به محض لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران تکمیل کند.
سراج عزیز؛ مشاور نخست‌وزیر پاکستان در امور خارجه و امنیت ملی در ۱۳ دسامبر گفت: تهران و اسلام آباد در مورد تمدید مهلت اتمام احداث این خط لوله در دسامبر ۲۰۱۴ و تامین مالی پروژه و قیمت‌گذاری گاز صادراتی ایران در حال مذاکره هستند.
بر اساس توافق اولیه تهران و اسلام‌آباد، ارسال نخستین گاز صادراتی ایران در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۴ آغاز خواهد شد.
همچنین دو کشور در مورد تکمیل خط لوله در خاک خود مسئول هستند و اگر پاکستان تعهد خود در زمینه تکمیل این خط لوله را تا پایان ۲۰۱۴ به انجام نرساند، باید روزانه جریمه‌ای معادل یک میلیون دلار تا زمان اتمام احداث خط لوله به ایران بپردازد.
ایران موافقت کرده است، تا پاکستان را برای تاخیر در احداث این خط لوله جریمه نکند.
آمریکا از مدت‌ها قبل پاکستان را تهدید کرده است که در صورت پیشبرد این خط لوله، این کشور را تحریم‌های اقتصادی کند.
با این حال، نواز شریف؛ نخست‌وزیر پاکستان تصریح کرده است که حل مشکل انرژی این کشور در اولویت نخست اسلام آباد قرار داد و دولت این کشور برنامه‌ای برای صرف نظر کردن از تکمیل این خط لوله ندارد.
این خط لوله برای کمک به غلبه بر نیازهای انرژی فزاینده پاکستان طراحی شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ دی ۱۳۹۲ساعت: ۱۰:۲۳۳۵۳ بازدید