سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

صرفه جویی حدود۲۵میلیون مترمکعب گاز در روز

پیش بینی می شود باپیاده سازی روشهای جدید درتمامی ایستگاههای تقویت فشارفعلی و ایستگاههای در دست طراحی و معدودی از پالایشگاها، گازصرفه جویی حدود۲۵میلیون مترمکعب گازدر روز (معادل ظرفیت یک فازمجتمع پارس جنوبی ) قابل حصول خواهد بود.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران در سمینار یک روزه ای که امروزسه شنبه؛۲۶ آذرماه باعنوان بررسی و بکارگیری تکنولوژی های نوین در تجهیزات فرآیندهای عملیاتی پالایشگاهها و تاسیسات تقویت فشار به منظور بهینه سازی مصرف انرژی برگزارمی شود یکی از موضوعاتی که مورد بحث و تبادل نظرقرار خواهد گرفت ارایه طرح پژوهشی – توسعه ای در زمینه صرفه جویی کلان انرژی در شبکه ملی انتقال گاز خواهد بود که درحال اجرا است.

این طرح  شامل ۴پروژه بوده و هم اکنون بسته اولیه طراحی بنیادی برای یک ایستگاه تقویت فشار جدیدو نیز یک مجتمع ایستگاهی بهبود یافته موجود آماده شده است.

این طرح با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت، شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران و شرکت مهندسی توربو انرژی نفت درحال اجرا است.

روشهای صرفه جویی در این طرح مبتنی برفناوری های بازیافت حرارت از گازهای داغ خروجی از توربین های گازی مورد استفاده در ایستگاههای تقویت فشار و تبدیل آن به کار محوری با برق ، استفاده از توربین های استنباطی برای تولید برق با بازدهی بالاتر از ۷۰درصد در فشارشکن های گازی ، تزریق برق تولیدی مازاد حاصل از بازیافت حرارت به شبکه برق سراسری و جایگیزینی توربین های گازی کم بازده قدیمی با الکتروموتورهای دور متغیر و تامین برق مورد نیاز آنها از محل انرژی بازیافتی از توربین های جدیدتر در مجتمع های ایستگاهی است.

در این سمیناریک روزه درنظر است ضمن ارایه جزیات فنی این پروژه ها آمار و ارقام مربوط به میزان صرف جویی ها ،حجم سرمایه گذاری ها و تحلیل جذابیت های استراتژیک این پروژه ها ، تبادل نظر،همفکری و زمینه سازی برای اتتخاذ تصمیمات مهم بین مدیران، سرمایه گذاران، کارشناسان و سیاستگذاران فراهم شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ آذر ۱۳۹۲ساعت: ۰۹:۴۱۳۴۴ بازدید