سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

ظرفیت ذخیره سازی خارگ به ۳۲ میلیون بشکه نفت

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران از افزوده شدن چهار میلیون بشکه نفت به ذخیره سازی در جزیره خارگ تا پیش از پایان سال جاری خبر داد.
پیروز موسوی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران از بهره برداری چهار مخزن جدید ذخیره سازی نفت خام در جزیره خارگ تا پیش از پایان سال جاری خبر داد و گفت: با وارد مدار شدن این چهار مخزن، ظرفیت ذخیره سازی نفت خام در خارگ به ۳۲ میلیون بشکه نفت می رسد.
وی با بیان اینکه هم اکنون ظرفیت ذخیره سازی در جزیره خارگ ۲۸ میلیون بشکه نفت خام است، افزود: با افزوده شدن چهار میلیون بشکه نفت به ظرفیت ذخیره سازی به استانداردهای بین المللی نزدیک تر می شویم.
به گفته موسوی، مهمترین هدف از اجرای این پروژه، افزایش توان ذخیره سازی نفت خام و افزایش ظرفیت بالقوه بر اساس استانداردهای جهانی، جلوگیری از مخلوط شدن نفت خام سبک و سنگین و اجتناب از عملیات جداسازی است.
اعلام آمادگی شرکت پایانه های نفتی برای صادرات روزانه ۵ میلیون بشکه نفت
مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران با تاکید بر آمادگی این شرکت برای صادرات نفت خام، گفت: همزمان با برنامه وزارت نفت برای افزایش ظرفیت تولید و صادرات نفت خام، ظرفیت عملیاتی لازم برای صادرات نفت به میزان سقف تعیین شده در اوپک در پایانه های نفتی وجود دارد.
وی تصریح کرد: هم اکنون با توجه به تعمیرات اساسی انجام شده در اسکله های شرقی و غربی، توان صادرات روزانه ۵ میلیون بشکه نفت خام از طریق این پایانه فراهم شده است، ضمن اینکه در صورت افزایش توان صادراتی کشور، می توانیم از پایانه های شناور نیز استفاده کنیم.
موسوی افزود: صادرات میعانات گازی از طریق پایانه عسلویه نیز بر اساس برنامه تکلیفی وزارت نفت در حال انجام است.
مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران اظهارامیدواری کرد که با توجه به رویکرد دیپلماسی جدید بتوانیم شاهد افزایش توان صادراتی نفت و فرآورده های نفتی کشور باشیم.
به گزارش NIOC، شرکت پایانه های نفتی ایران به عنوان یکی از شرکت های صد درصد دولتی و تابعه شرکت ملی نفت ایران، با هدف بهبود همه جانبه و افزایش ظرفیت ذخیره سازی و ارتقای توان کیفی و کمی بارگیری و صادرات مواد نفتی کشور و با در اختیار داشتن تاسیسات صنعتی و بکارگیری نیروی انسانی متخصص خود، مسئولیت مدیریت و راهبری عملیات اجرایی پهلودهی و جداسازی نفتکش ها، دریافت، ذخیره سازی، اندازه گیری و صدور بیش از ۹۰ درصد نفت خام کشور (از طریق پایانه نفتی خارگ)، صدور میعانات گازی کشور (از طریق پایانه عسلویه) و عملیات معاوضه (SWAP) نفت خام دریافتی از کشورهای حوزه دریای خزر (از طریق پایانه نفتی شمال) را بر عهده دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ آذر ۱۳۹۲ساعت: ۱۴:۳۸۳۸۶ بازدید