سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

پاکستان باید به ساخت خط لوله آی پی سرعت دهد

شانا _ گروه بین الملل: معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت با تاکید بر حق ایران برای درخواست جریمه از پاکستان در صورت تاخیر در عمل به قرارداد خط لوله آی پی گفت: پاکستان باید به ساخت خط لوله واردات گاز از ایران در خاک خود سرعت دهد.

به گزارش خبرنگار شانا، علی ماجدی صبح امروز (شنبه ٢٣ آذر) در گفت و  گو با خبرنگاران در خصوص اظهار نظر مقامات نفتی پاکستانی مبنی بر اینکه تحریم ایران مانع ساخت خط لوله آی پی در خاک این کشور است تاکید کرد: این اظهار نظرها پذیرفتنی نیست و انتظار می رود پاکستان به تعهدات خود در این قرارداد عمل کند.

وی با اشاره به اینکه تا دسامبر ٢٠١۴ که زمان اجرایی شدن صادرات گاز ایران به پاکستان است یک سال دیگر زمان باقی مانده است تصریح کرد: حق درخواست جریمه از پاکستان به دلیل تاخیر در اجرای این قرارداد برای ایران محفوظ است و باید منتظر ماند که طرف پاکستانی در یک سال آینده چه اقداماتی برای عمل به تعهدات خود انجام می دهد.

به گفته معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت، ایران به عنوان یک کشور بزرگ نفتی آمادگی دارد تا برای معرفی شرکت های نفتی علاقه مند به ساخت خط لوله آی پی در پاکستان به این کشور کمک کند و در این زمینه برخی شرکت های نفتی با وزیر نفت کشورمان در حاشیه اجلاس ١۶۴ اوپک گفت و گو و ابراز تمایل کرده اند.

وی ادامه داد: در این گفت و گوها برخی شرکت ها خواهان مشارکت در ساخت خط لوله آی پی در خاک پاکستان بودند و پیشنهاد دادند که به عنوان واسطه خرید گاز از ایران و وارد کردن آن به پاکستان عمل کنند.

ماجدی خاطرنشان کرد: وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان نیز در دیدار اخیر خود با مهندس زنگنه از این پیشنهادات استقبال کرد و قرار شد از دو کشور افرادی معرفی شوند تا به سرعت بخشیدن به اجرای این پروژه کمک کنند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ آذر ۱۳۹۲ساعت: ۱۲:۰۹۵۰۶ بازدید