سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

شکل گیری حلقه های کیفی در صنعت نفت کلید خورد

شانا_ گروه نفت: معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری با تاکید بر ضرورت بکارگیری بیشتر نخبگان و متخصصان جوان صنعت نفت گفت: برای تحقق این مهم شکل گیری حلقه های کیفی در شرکت ملی نفت ایران و چهار شرکت تابعه در دست اقدام است.

محمدرضا مقدم در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان این مطلب افزود: در برنامه پنجم توسعه بر ضرورت ارتقای بهره وری و لزوم بکارگیری نخبگان و متخصصان جوان تاکید بسیاری شده است و صنعت نفت نیز به عنوان صنعتی راهبردی، از این قاعده مستثنی نیست.

مقدم از برنامه ریزی معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت برای ایجاد حلقه های کیفی در شرکت های تابعه این وزارتخانه خبر داد و گفت: در شکل گیری این حلقه های کیفی، نیروهای نخبه و کارآمد صنعت نفت از طریق ساختاری سازگار با وضع موجود، برای شناخت مشکلات و چالش های پیش روی صنعت نفت فعالیت می کنند.

به گفته وی، شناخت موانع و مشکلات، اساس جهت گیری های نظام پژوهش است و از این رو، مشکلات شناسایی شده توسط حلقه های کیفی را می توان در قالب طرح پژوهشی عنوان و پیگیری کرد.

وی با بیان اینکه امروزه وجود رابطه مستقیم بین توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها و بهره مندی آنها از منابع انرژی به اثبات رسیده است، تصریح کرد: بدیهی است که با توجه به رقابت کشورها برای حصول رفاه اجتماعی بیشتر، اهمیت دسترسی به منابع انرژی رو به افزایش باشد.

مقدم در این زمینه، سه محور امنیت انرژی، حفظ محیط زیست و رشد اقتصادی را به عنوان محورهای مهم برای فعالیت پایدار در حوزه انرژی مورد تاکید قرار داد و گفت: تحقق این اهداف از طریق سناریوهای قدیمی امکان پذیر نیست و باید با توجه به شرایط، تحولات لازم در این زمینه پدید آید.

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری، اهمیت بهره مندی از نیروهای متخصص و نخبه جوان را یادآور شد و افزود: در دوره قبلی وزارت مهندس زنگنه، نیروهای جوان و نخبه فراوانی جذب صنعت نفت شدند و از آنجا که جوانان، آرمانگرا، منشا تحول و خلاقیت هستند، این رویه باید در حال حاضر نیز مدنظر قرار گیرد.

مقدم اظهار داشت: مقرر شده است در پایان برنامه پنجم توسعه، رشد اقتصادی هشت درصدی در کشور تحقق یابد و در این میان باید طبق برنامه، ٣٣ درصد از این رشد اقتصادی از محل ارتقای بهره وری تامین شود.  

وی یادآور شد: نفت، دارایی بین نسلی است و توجه به نسل های آینده ایجاب می کند بیش از پیش در استفاده از منابع و سرمایه های موجود در حوزه انرژی دقت و تمهیدات لازم جهت ارتقای بهره وری در این حوزه اندیشیده شود.

بستر سازی برای تشکیل حلقه های کنترل کیفیت در صنعت نفت

مسئول کانون تفکر صنعت نفت نیز در خصوص شکل گیری حلقه های کنترل کیفیت در شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت گفت: در مرحله اول، حلقه های کیفی در شرکت ملی نفت ایران و چهار شرکت تابعه آن شامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، شرکت پایانه های نفتی ایران و شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب مستقر می شود.

روح اله تولایی تصریح کرد: همچنین به منظور استقرار حلقه کیفی در شرکت های نفت و گاز پارس، ملی حفاری ایران و سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، بسترهای لازم به زودی فراهم می شود.   

به گفته تولایی، نقشه راه حلقه های کیفی با مدنظر قرار دادن اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت ترسیم می شود و با مساعدت حلقه های کیفی، شاخص های بهره وری نظیر میزان تولید، میزان اثربخشی و … به سمت اهداف نقشه راه هدایت می شوند.   

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ آذر ۱۳۹۲ساعت: ۱۲:۰۷۶۲۹ بازدید