سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

ساخت تجهیزات اندازه گیری هیدروکربن ها برای نخستین بار در خاورمیانه توسط متخصصان داخلی

پیروز موسوی، مدیر عامل شرکت پایانه های نفت ایران در اولین همایش آموزش تخصصی شرکت ملی نفت با اشاره به اهمیت این شرکت از ساخت تجهیزات اندازه گیری هیدروکربن ها به همت متخصصان داخلی با حمایت شرکت پایانه های نفتی ایران خبر داد.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، پیروز موسوی مدیر عامل شرکت پایانه های نفتی ایران درنخستین همایش آموزش تخصصی اندازه گیری هیدروکربن ها گفت: این شرکت در جهت پشتیبانی و کمک به تداوم پایدار تولید نفت و گاز کشور از طریق فرایندهای دریافت، ذخیره سازی، استخراج، اندازه گیری و سنجش های کمی و کیفی، عملیات دریایی (پهلودهی و جدا سازی کشتی ها) و صادرات آن عمل می کند.
موسوی گفت: شرکت پایانه های نفت ایران، نقش مهمی در زنجیره تأمین انرژی ملی، منطقه ای و بین المللی دارد وبا دارا بودن نقش ۹۳ درصدی در صادرات نفت خام و نیز نقش ۱۰۰ درصدی در صادرات میعانات گازی در عسلویه و نیز نفت معاوضه ای جایگاه ویژه ای را در صنعت نفت و گاز کشور داراست.
وی افزود: در راستای مأموریت شرکت پایانه های نفتی ایران  این شرکت با همکاری دانشگاه علم صنعت نخستین همایش تخصصی آموزشی اندازه گیری هیدروکربن ها را در صنعت با هدف شناسایی ظرفیت های موجود در کشور، آشنایی با سیستم ها و تکنولوژی های جدید هم اندیشی و تبادل تجربیات افراد، برگزار کرد و از این طریق سازمان ها و شرکت های فعال در این عرصه و مرتبط به حوزه اندازه گیری و تجهیزات مربوطه گرد هم جمع آمدند.
مدیر عامل پایانه های نفتی ایران با اشاره به ضرورت توجه به مقوله اندازه گیری در صنعت نفت تأکید کرد و گفت: اندازه گیری جریان هیدروکربن ها یکی از موضوعت مهم در صنعت نفت است.
وی افزود: سلامت عملیات که یکی از دغدقه های اصلی و از مهمترین مسائل پایانه داری محسوب می شود، باید در سیستم های اندازه گیری با دقت بالا و منطبق با استانداردهای جهانی رعایت  و همچنین کنترل و اندازه گیری و صحت سنجی شود و هرگونه بی توجهی به مقوله اندازه گیری طبعات منفی را با توجه به قیمت های این کالای ارزشمند به وجود می آورد.
پیروز موسوی در صحبت های خود در نخستین همایش آموزش تخصصی اندازه گیری هیدروکربن ها گفت: شرکت پایانه های نفتی ایران به عنوان بزرگترین و استراتژیک ترین پایانه کشور، نقش اصلی در کسب درآمدهای ارزی کشور را دارد واین سیستم اندازه گیری نقش زیادی در طرز تفکر مشتریان داخلی و خارجی نسبت به این پایانه (و همچنین شرکت ملی نفت ایران) برای مشتریان خارجی  و در همین راستا در اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران دارد.
وی افزود: با درک این موضوع می توان گفت، کوچک ترین خطا در سیستم های اندازه گیری، منجر به خسارت مالی زیادی می شود و بر همین اساس شرکت پایانه های نفتی ایران تلاش دارد از پیشرفته ترین و استانداردترین، تجهیزات اندازه گیری در کنار نیروی انسانی متخصص و مجرب استفاده کند.
پیروز موسوی ادامه داد: این شرکت توجه جدی به نوآوری و پژوهش دارد و با انجام مطالعات تلاش می کند عملکرد خود را در حوزه پژوهش ارتقا دهد و طرح های تحقیقاتی را به سمتی هدایت کند که به نفع نیازهای صنعت نفت و دست یابی به خود کفایی موثر واقع شود.
مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران افزود: در حوزه های فناوری و ساخت داخل نیز شرکت پایانه های نفتی ایران توانسته است موفقت های خوبی کسب کند؛ به طوری که سال گذشته رتبه اول را در حوزه پژوهشی در شرکت ملی نفت ایران، کسب کرد و توانست پروژه های پژوهشی زیادی را به بهترین شکل ممکن به ثمر رساند.
موسوی گفت: طراحی و ساخت دستگاه های صحت سنج سیار سیستم های اندازه گیری با استفاده از متخصصان داخلی برای اولین بار در منطقه خاورمیانه توسط شرکت پایانه ها انجام گرفته است و این دستگاه ها به لحاظ دانش طراحی و فن آوری های جدید پیچیده ترین تجهیزات صنعت نفت به شمار می رود.
وی همچنین ادامه داد: فن آوری طراحی و ساخت دستگاه صحت سنج سیار سیستم های اندازه گیری در انحصار چند شرکت امریکایی و اروپایی بوده است که با همکاری جهاد دانشگاهی دانشگاه اهواز و همراهی علمی و فنی کارشناسان این شرکت و سایر شرکت های تابعه مطابق با آخرین استانداردهای دنیا طراحی شده است.
پیروز موسوی با اشاره به بکارگیری این سیستم ها در ایران گفت: سیستم های اندازه گیری موجود در شرکت پایانه های نفتی ایران، توربین در اندازه ۲۰ و ۱۲ اینچ به تعداد ۵۲ دستگاه در منطقه خارگ و برای نفت خام مورد استفاده قرار می گیرد؛ همچنین در همین منطقه از پیدی میتر۸ و ۱۰ اینچ به تعداد ۱۸ عدد برای اندازه گیری نفت گاز و نفت کوره مورد استفاده قرار می گیرد.
وی افزود: در منطقه عسلویه نیز از پیدی میتر به اندازه ۱۶ اینچ به تعداد ۵ عدد و همچنین اولتراسوئیک به اندازه ۱۲ اینچ به تعداد ۴ عدد برای اندازه گیری میعانات گازی مورد استفاده قرار می گیرد.
موسوی ادامه داد: برای پایانه شمال نیز از پیدی میتر به اندازه ۱۲ و ۱۶ اینچ، به تعداد ۱۱ دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد.
اولین همایش آموزش تخصصی هیدروکربن ها (در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی) صبح امروز (چهارشنبه ۲۰ آذرماه) کار خود را در دانشگاه علم و صنعت به مدت دو روز آغاز کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ آذر ۱۳۹۲ساعت: ۱۴:۰۴۵۰۷ بازدید