سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

انی ایتالیا خط لوله اصلی انتقال نفت نیجریه را قطع کرد

شرکت نفتی ایتالیایی انی (Eni) روز گذشته در پی وقوع آتش سوزی در یکی از خطوط لوله اصلی انتقال نفت نیجریه واقع در شرق نیجر دلتا، ناگزیر به تعطیلی جایگاه های جریان نفت شد. 
به گزارش گروه بین الملل پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مقامات Eni تاکنون به میزان سوخت از دست رفته اشاره ای نکرده اند. به گفته منابع آگاه این شرکت ایتالیایی، در جریان تعطیلی خط لوله “تبیدانا براس” پیش از این، تولید حدود ۴۷ هزار بشکه در روز به تعویق افتاد.
به نوشته CNBC، این حادثه آتش سوزی کمتر از دو هفته پس از وقوع مشکلی درست در زمان بارگیری تانکر های نفتی رخ داد. در جریان بارگیری بخشی از نفت بارگیری شده در نزدیکی تاسیسات Eni در نیجریه نشت کرد.
سالانه صدها مورد نشت نفت در خطوط لوله عبوری از رودخانه دلتا اتفاق می افتد که نه تنها به محیط زیست آسیب می رسانند، بلکه سود شرکت های نفتی مانند Eni و رویال داچ شل را با به تاخیر انداختن تولید تحت تاثیر قرار می دهند.
نیجریه، یکی از کشورهای عضو اوپک است که هم اکنون در حال از دست دادن حدود ۴۰۰ هزار بشکه نفت از ۲٫۵ میلیون بشکه حجم تولید روزانه خود است.
بسیاری از موارد نشت نفت به دلیل دزدی و انجام عملیات خرابکارانه در خطوط لوله ها رخ می دهد. دزدی و انفجار لوله های نفت از دسته جرایمی است که روزانه در نیجر دلتا جایی که میلیون ها انسان در گرسنگی و فقر به سر می برند، اتفاق می افتد. شیوه های دزدیدن نفت خام نیز معمولا به حادثه آتش سوزی مبدل می شود.
از دلایل دیگر وقوع آتش سوزی زیرساخت های فرسوده خطوط لوله است. دولت نیجریه در تلاش است تا با تصویب قانونی برای افراد مسئول حوادث نشت نفت جریمه های نقدی جدیدی تعیین کند که در این صورت شرکت های نفتی خارجی در پی بروز حادثه نا گزیر به پرداخت سالانه دهها میلیون دلار جریمه خواهند شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ آذر ۱۳۹۲ساعت: ۱۱:۱۰۵۵۳ بازدید